Kremlini pretendon se asnjë armë amerikane nuk mund ta mposhtë Rusinë në frontin ukrainas, madje as "Abrams" amerikan.

Foto: Twitter

Rusia ka premtuar se tanket amerikane M1 Abrams do të "digjen" në frontin ukrainas, të parët prej të cilëve u dorëzuan në Kiev në fillim të kësaj jave.

- E gjithë kjo, përfshirë armët më të sofistikuara amerikane, nuk mund të ndikojë në asnjë mënyrë në thelbin e operacionit special dhe rezultatin e tij. Nuk ka ilaç (ilaçe universale) apo armë që mund të ndryshojë ekuilibrin e forcave në front - tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, duke aluduar në njoftimin për dërgimin e llojeve të tjera të armëve amerikane në Ukrainë.

Foto: NARA & DVIDS Public Domain Arkivi

Kjo deklaratë vjen pasi SHBA dhe Ukraina njoftuan dje se këto tanke tashmë i janë dorëzuar Kievit për nevojat e ushtrisë ukrainase.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se "Abrams" e sapo fituara po përgatiten të dërgohen në betejë.

- Ata do të forcojnë brigadat tona - tha Zelenski.

Në fillim të këtij viti, presidenti amerikan Joe Biden ra dakord të dërgonte 31 tanke Abrams në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen kundër sulmeve ruse.
Nuk dihet ende se sa prej këtyre tankeve janë dërguar me dërgesën e parë.

tanke anijesh. PA/MARCIN

Dihet tashmë se ushtria amerikane ka trajnuar ushtarët ukrainas se si të përdorin tanket Abrams dhe t'i mirëmbajnë ato, dhe po përgatitet trajnimi për pilotët ukrainas për të fluturuar me avionët luftarakë F-16 që Holanda dhe Danimarka i premtuan Ukrainës.

 

 Raketat EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Raportohet se Uashingtoni së shpejti do t'i dorëzojë Ukrainës raketat ATACMS (Army Tactical Missile Systems), duke e pajisur Kievin me armë që mund të sulmojnë linjat kryesore të furnizimit dhe bazat ushtarake ruse në territoret e pushtuara.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës