Kremlini konfirmoi: Putini do të vizitojë Korenë e Veriut më 18 dhe 19 qershor

Vladimir Putin / Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Presidenti rus Vladimir Putin do të vizitojë Korenë e Veriut më 18 dhe 19 qershor, njoftoi sot Kremlini.

Koreja e Veriut akuzohet se ka furnizuar Moskën me municion për ofensivën e saj në Ukrainë.

Putin do të udhëtojë me ftesë të liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, tha Kremlini në një deklaratë, duke e përshkruar vizitën si miqësore.

Pas vizitës në Korenë e Veriut, Putin do të vizitojë edhe Vietnamin më 19 dhe 20 qershor.

Vizita e Putinit në Vietnam pason vendimin e vendit për të mos dërguar një përfaqësues në samitin e Ukrainës në Zvicër në fundjavë, por në vend të kësaj për të dërguar një zëvendësministër të jashtëm në një takim të grupit BRICS në Rusi në fillim të kësaj jave.

Miqësia e rrezikshme e Putinit dhe Kim

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës