Kremlini: Moska do të reagojë në përputhje me vendimin "armiqësor" të Islandës për të ulur marrëdhëniet diplomatike me Rusinë

Ministria e Jashtme ruse foto MPB

Moska do t'i përgjigjet në përputhje me rrethanat vendimit "armiqësor" të Islandës për të ulur marrëdhëniet diplomatike me Rusinë, njoftoi sot Ministria e Punëve të Jashtme ruse.

“Çdo veprim anti-rus i Rejkjavikut do të pasohet në mënyrë të pashmangshme nga një reagim përkatës”, thuhet në deklaratë.

Islanda njoftoi dje se nga 1 gushti do të mbyllë ambasadën e saj në Moskë për një kohë të pacaktuar për shkak të situatës në lidhje me konfliktin në Ukrainë. Kështu, ai u bë vendi i parë që mori një vendim të tillë.

“Situata aktuale thjesht nuk lejon që misioni i vogël diplomatik i vendit tonë të punojë në Rusi”, tha ministri i Jashtëm islandez, Tordis Gylfadóttir.

Rejkjavik sqaroi se nuk bëhet fjalë për prishje të marrëdhënieve diplomatike. Islanda, me një popullsi prej rreth 375.000 banorësh, ka një ambasadë në Moskë që nga viti 1944, me një pushim në 1951-53.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës