Kremlini ka kërcënuar ata që planifikojnë të protestojnë gjatë zgjedhjeve

Zgjedhjet në Rusi / Foto EPA-EFE/ANATOLY MALTSEV

Një bashkëpunëtor i ngushtë i liderit të opozitës të ndjerë së fundmi, Alexei Navalny, Leonid Volkov, u ka bërë thirrje rusëve të dalin në protesta masive kundër presidentit Vladimir Putin gjatë zgjedhjeve presidenciale, të cilat Navalny i bëri thirrje para vdekjes së tij.

Kremlini po paralajmëron se do të ketë pasoja ligjore për këdo që dëgjon këtë "thirrje provokuese" nga njerëzit që i quan ekstremistë të rrezikshëm të mbështetur nga SHBA.

Në një postim në rrjetet sociale të 1 shkurtit, Navalny u bëri thirrje rusëve të shprehin mendimin e tyre duke shkuar në qendrat e votimit së bashku në të njëjtën kohë, mesditën e 17 marsit.

Navalny vdiq në koloninë penale të Arktikut më 16 shkurt.

Aleati i tij Volkov, në një video në YouTube, e quajti thirrjen për protestë "vullnetin e drejtpërdrejtë politik të Navalny" dhe thirrjen e fundit për veprim që ai ka bërë.

“Ky nuk është më vetëm një veprim politik që synon tejkalimin e izolimit dhe izolimit politik. Ky u bë një tubim zie dhe një përkujtim civil, një aksion në kujtim të Navalny-t, të cilin ai na kërkoi ta mbajmë”, tha ai.

Volkov tha se ishte shumë e rëndësishme sepse "në këtë mënyrë njerëzit do të përmbushin vullnetin e fundit të Alexei Navalny" dhe do të inkurajojnë njerëzit me mendje të njëjtë të veprojnë.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve se mbështetësit e Navalny janë "të njohur për thirrjet e tyre provokuese për të shkelur ligjet e Federatës Ruse" dhe se "do të ketë pasoja për ata që u përgjigjen atyre", sepse një praktikë e tillë është "e dëmshme". .

Navalny bëri thirrje për një protestë "Mesdita kundër Putinit" si një mënyrë për të treguar rezistencë pa rrezikun e arrestimit për pjesëmarrësit pasi ata do të protestonin duke qëndruar në radhë për të votuar ligjërisht.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës