"Studio Creative" me Marinën dhe Elenën nga Atelieri "Siena": Papërsosmëria e prekjes njerëzore i jep energjinë e saj pozitive çdo pune.

Copë bizhuteri nga atelieja "Siena" / Foto: Arkivi Privat

“Vitet e fundit është krijuar një kulturë e veshjes dhe përdorimit të produkteve të punuara me dorë nga artizanët dhe mjeshtrit vendas. Veçantia dhe kreativiteti shijohen gjithnjë e më shumë, në vend të prodhimit të makinerive serike”, thotë Elena nga atelieja e Sienës.

Aftësitë krijuese janë diçka që me kalimin e kohës ndërtohet me shumë dashuri dhe vëmendje. Megjithatë, ekziston një rregull i pashkruar që talenti për artin përcillet brez pas brezi.

E tillë është historia e Марина и Elena Jaksiq, nënë e bijë nga Shkupi, të cilët e hapën bashkë atelie "siena". Bizhuteritë e tyre unike mund t'i shohim shpesh në pazare të shumta kreative në mbarë Maqedoninë, ku këto dy zonja të talentuara gjithmonë mirëpresin blerësit e interesuar me një buzëqeshje të madhe.

Marina dhe Elena, kur lindi dashuria juaj për artin dhe punën krijuese?

Marina: Që në shkollë kam pasur dashuri për krijimin dhe i kam kushtuar shumë rëndësi detajeve, ishte diçka që më përmbushte shumë. Ndërsa u rrita, e gjeta veten të përfshirë në shumë aktivitete krijuese si dizajnimi i rrobave, qepja, rrobaqepësia, bërja e pikturave artistike në telajo dhe xham dhe shumë gjëra të tjera. Në vitin 1987 mësova sekretet e pikturës nga profesorët Gjoko Matevski dhe Cane Jankulovski. Kam marrë pjesë në shumë ekspozita grupore dhe personale me pikturat e mia. Por gjëja vendimtare për të filluar të bëj bizhuteri ishte vizita në kursin e filigranit në Dhomën e Artizanatit në vitin 2015. Që atëherë, një botë e re krijuese është hapur për mua, sepse vetë teknika lejon kombinime të panumërta.

Elena: Unë kam lindur në një familje artistike, ku jam tërhequr në botën e krijimtarisë nëpërmjet lojës që në moshë të vogël. Materiale, ngjyra dhe teknika të ndryshme ishin pjesë e përditshmërisë sime dhe vazhdimisht vëzhgoja dhe mësoja diçka të re. E gjeta veten shumë në lojën me ngjyrat, por edhe në vizatimin realist. Prandaj ishte e natyrshme që të regjistrohesha në Shkollën e Mesme Shtetërore për Art dhe Dizajn “Llazar Liçenoski” në degën e pikturës, e më pas në Fakultetin e Arteve të Bukura. Vetë procesi i krijimit të një vepre, nga fillimi në fund, është një sfidë që më pëlqen.

Foto: arkivi privat

Si ju lindi ideja për të hapur atelienë Sienna?

Elena: Krijimi i ateliesë Siena ndodhi shumë natyrshëm dhe spontanisht. Teksa studioja vitin e katërt në Fakultetin e Arteve të Bukura, fillova të studioja teknikën e rrëshirës epokside dhe më pas nga viti 2017 fillova si hobi të bëj bizhuteri në këtë teknikë. Që atëherë, hobi u shndërrua në diçka më shumë dhe fillova të krijoj me emrin Atelier "Siena". Pjesët e bizhuterive janë lyer me dorë dhe më pas mbulohen me rrëshirë epokside dhe me këtë gjeta aplikimin e lyerjes në objekte për përdorim të përditshëm.

Në vitin 2022, së bashku me nënën time, e cila është artiste e filigranit, vendosëm të krijonim një koleksion të përbashkët bizhuterish argjendi. Eksperiencën e punimit të bizhuterive nga rrëshira epoksi e përdora për të bërë dizajne moderne, të cilat do të bëhen në një teknikë tradicionale si filigrani. Marina, nëna ime, i përktheu dizenjot e mia në copa të bukura bizhuteri argjendi të kombinuara me filigran, gdhendje dhe gurë gjysmë të çmuar. Ajo la gjurmë me stilin e saj të të shprehurit, ku papërsosmëria e prekjes njerëzore jep energjinë e saj pozitive dhe tregon një histori.

Foto: arkivi privat

Filigrani është një teknikë e mrekullueshme e bërjes së bizhuterive dhe në atelienë tuaj mund të gjeni shumë pjesë të tilla. Si duket procesi i prodhimit dhe sa kohë ju duhet për të bërë, për shembull, disa vathë?

Marina: Filigrani është bërë me tela argjendi në trashësi të ndryshme. Me bashkimin e telit bëhen forma të ndryshme, të cilat më pas mbushen me copa teli më të hollë dhe të përdredhur. Për t'i kombinuar të gjitha në një produkt, përdoret një çakmak. Pas djegies duhet pastruar dhe lustruar mirë bizhuteri dhe jep një shkëlqim nenexhik, i cili është karakteristik për argjendin. Koha e prodhimit varet nga kompleksiteti i bizhuterive dhe varion nga një deri në dy ditë.

Foto: arkivi privat

Bizhuteritë me rrëshirë epokside po bëhen gjithnjë e më popullore në mesin e të rinjve. Ku e gjeni frymëzimin për modelet dhe a kanë sugjerime vetë blerësit?

Elena: Më së shumti e gjej frymëzimin në natyrë. Më pëlqejnë shëtitjet e shpeshta nëpër male, ku lindin idetë e mia të reja. Përveçse frymëzohen nga llojet e shumta të bimëve, luleve, pemëve, kafshëve dhe shpendëve, shëtitjet në natyrë në ajër të pastër pastrojnë mendjen dhe kristalizojnë idetë me të cilat kam punuar prej kohësh. Motivet më të zakonshme që përdor janë kafshët, bimët dhe insektet që gjenden në pyjet tona, por edhe në qytet. Por gjithmonë i lë vend imagjinatës dhe fut diçka të re në dizajne dhe më pëlqen të eksperimentoj edhe me format gjeometrike. Megjithatë, ideja është vetëm një pjesë e vogël dhe fillestare e të gjithë procesit të krijimit, dhe ajo ndryshon dhe rritet në çdo hap pasues. Unë nuk bëj bizhuteri me porosi, por ndonjëherë marr sugjerime nga blerësit.

Foto: arkivi privat

A ka ndonjë teknikë krijuese që do të dëshironit ta përsosni në të ardhmen?

Marina: Teknika kreative që do të doja të perfeksionoja është vendosja e kabokoneve në forma dhe stile të ndryshme, si gurë natyralë, kristale, zirkon, perla dhe më shumë. Kjo është arsyeja pse qëllimi im i radhës është të vizitoj një kurs të tillë.

Foto: arkivi privat

Sipas përvojës suaj, sa vlerësohen në vendin tonë produktet e punuara me dorë? Dhe a është e mundur të jetosh me punë krijuese?

Elena: Në Maqedoni vlerësohen prodhimet e punuara me dorë. Vitet e fundit është krijuar një kulturë e veshjes dhe përdorimit të produkteve të punuara me dorë nga artizanët dhe mjeshtrit vendas. Gjithnjë e më shumë shijohet unikaliteti dhe kreativiteti, në vend të prodhimit masiv të makinerive. Është e vështirë të thuash nëse mund të sigurosh jetesën nga puna krijuese sepse kjo varet nga shumë faktorë, por me këmbëngulje dhe dëshirë të madhe për punë, sigurisht që mund të kesh sukses dhe të sigurosh jetesën prej saj.

Foto: arkivi privat

Cila është këshilla juaj për krijuesit e rinj që dëshirojnë të hapin biznesin e tyre të ngjashëm me Atelier Sienna?

Marina: Do të rekomandoja të gjithë ata që kanë dëshirë të krijojnë dhe duan të krijojnë gjëra të reja të ndjekin ëndrrën e tyre sepse fati i ndjek trimat!

Marina dhe Elena do të prezantojnë dy nga krijimet e saj para dy lexuesve të “Sloboden Pechat”.

Nëse ju pëlqeu historia e tyre dhe dëshironi të merrni një bizhuteri unike, regjistrohuni në adresën e emailit [email mbrojtur], me shënimin “Për dhuratë”, ku do të na dërgoni të dhënat tuaja personale – emrin, mbiemrin, numrin e telefonit dhe adresën e banimit.

Paç fat!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës