Studio kreative me "Baba Bube Handmade": Kam bërë kompletin e parë të thurur për nipin tim më të vogël

Foto: arkivi privat

“Të gjitha produktet janë prej leshi të cilësisë më të lartë, i butë, i këndshëm për foshnjat, si dhe fije pambuku”, thotë Ljubinka.

Hulumtimet në ditët e sotme tregojnë se thurja është një nga teknikat që ndihmon në menaxhimin e stresit, ankthit, depresionit si dhe në përmirësimin e fokusit.

Edhe në të kaluarën, thurja me dorë ishte një nga aktivitetet më të zakonshme të gjysheve tona, dhe falë transferimit të njohurive nga brezi për këtë aftësi, thurja është ende e dashur.

E tillë është historia e Ljubinka Lazovska, e cila dashurinë për thurjen e trashëgoi nga e ëma, ndaj nisi të thurte rroba për të vegjlit. Ajo bëri grupin e parë të thurur për fëmijën për nipin e saj dhe kjo e frymëzoi atë të fillonte biznesin e saj të vogël "Baba Bube Handmade" (Baba Bube Handmade) e cila ekziston prej katër vitesh.

Ljubinka, kur lindi dashuria juaj për thurjen? Si ju lindi ideja për të nisur biznesin tuaj të vogël “Baba Bube Handmade”?

- Dashuria për punët e dorës lindi që në moshë shumë të vogël falë nënës sime, e cila me mjeshtëri bënte të gjitha llojet e punimeve: thurje, qepje, qëndisje dhe thurje me grep. Kur u bëra nënë, thurja për fëmijët e mi. Ndërsa vajza ime ishte në një gjendje të lumtur, ajo më kërkoi t'i thurja një çantë për fëmijë - një zogth. Ishte kompleti i parë dhe gjithashtu i pari i punuar me dorë për një fëmijë. Pas lindjes së nipit tim dhe postimit të fotove të kompletit, të gjithë u kënaqën. Kështu na lindi ideja për të hapur një profil në Instagram dhe për të ofruar diçka të re dhe të ndryshme që nuk ishte e disponueshme në atë kohë. Pas hapjes së llogarisë, mbërritën porosi të panumërta për grupe të ndryshme bebesh dhe më duhet të pranoj se çdo porosi e re ishte një sfidë për mua për të punuar me dashuri dhe për t'u gëzuar së bashku me prindërit për çdo foto të bebeve të veshura me krijimet e mia të punuara me dorë.

Foto: arkivi privat

Nga e merrni frymëzimin për dizajnin e produkteve tuaja të punuara me dorë dhe a pranoni sugjerime nga klientët?

– Dizajni final është një ndërthurje e interesave të fëmijëve për momentin, dëshirës së prindit dhe sigurisht konsultimit tim.

Foto: arkivi privat

Në asortimentin tuaj të punimeve të thurura, zakonisht mund të gjeni dizajne për fëmijë. Na tregoni si duket procesi dhe sa kohë duhet për të bërë një çantë të punuar me shtiza për fëmijë? Çfarë materialesh përdorni?

- Çdo krijim i punuar me dorë kërkon kohë të ndryshme për prodhimin e tij, në varësi të kompleksitetit të tij. Kompletet më të thjeshta i bëj brenda një dite, por ato që kanë më shumë pjesë dhe detaje që duhet t'i kushtoj më shumë vëmendje, i bëj brenda dy deri në tre ditë.
Të gjitha krijimet janë prej leshi të cilësisë më të lartë, i butë, i këndshëm për foshnjat, si dhe fije pambuku. Dhe, për detajet përdor: lidhëse, kopsa, lesh, tyl e të ngjashme.

Foto: arkivi privat

Për cilin zanat të punuar me dorë jeni veçanërisht krenarë? Dhe cili dizajn ju mori më shumë kohë për të bërë?

- Të gjitha veprat e mia janë pjesë e shpirtit tim, të punuara me vëmendje, dashuri dhe përkushtim të veçantë. Dhe çdo bebe e veshur me to sjell një magji dhe unike të veçantë. Unë me të vërtetë nuk mund të zgjidhja një sepse i dua të gjithë.

Ajo që më mori më shumë kohë ishte kompleti i Santa, i cili përbëhet nga disa pjesë: pantallona, ​​pallto babagjyshi, kapelë dhe çizme. Jo për shkak të kompleksitetit të modelit, por për shkak të vëllimit të punës.

Foto: arkivi privat

A ka ndonjë teknikë krijuese që do të dëshironit ta përsosni dhe praktikoni në të ardhmen?

– E vetmja teknikë në të cilën nuk e kam provuar është makrame dhe është në listën time për përmirësim të mëtejshëm.

Foto: arkivi privat

Sipas përvojës suaj, sa vlerësohen në vendin tonë produktet e punuara me dorë? Dhe a është e mundur të sigurosh jetesën nga puna krijuese?

– Më duhet të theksoj se ka individë që janë vërtet adhurues të produkteve të punuara me dorë dhe dinë t’i vlerësojnë ato. Por ndjej se artizanati nuk vlerësohet aq sa të jetë një e ardhur bazë për jetesë.

Foto: arkivi privat

Ljubinka do t'u dhurojë dy lexuesve të "Sloboden Pechat" dy produkte të thurura me dorë nga gama e saj.

Nëse ju pëlqeu historia e saj dhe dëshironi të merrni një dhuratë, regjistrohuni në adresën e emailit [email mbrojtur], me shënimin “Për dhuratë”, ku do të na dërgoni të dhënat tuaja personale – emrin, mbiemrin, numrin e telefonit dhe adresën e banimit. Paç fat!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës