Krajicek e fton Gjokoviçin në turneun e madh: “Nuk ka thyer asnjë rregull”

Novak kovokovi është i ftuar të luajë në turneun në Roterdam, Holandë / foto: EPA-EFE / CAROLINE BLUMBERG

Dhe ndërsa shumë vende kanë vendosur të ulin shiritin për atletët e pavaksinuar, Holandë nuk vendosi për një hap të tillë. Drejtori i turneut ATP 500 Series Rotterdam, Richard Krajicek, shfrytëzoi rastin për ta ftuar Novak Djokovic për të garuar në këtë qytet më vonë në shkurt.

Megjithatë, ai tregon se nuk ka kontaktuar personalisht me Novakun pas gjithçkaje që ka ndodhur në Australi, gjegjësisht pasi ka humbur një çështje gjyqësore me qeverinë atje dhe nuk ka marrë të drejtën për të luajtur në Grand Slam-in e parë këtë sezon.

Turneu i Roterdamit është planifikuar për dy javë, nga 7 deri më 13 shkurt. E vetmja pengesë është se do të luajnë para tribunave të zbrazëta, pasi nuk pritet që kjo masë të “relaksohet” në Holandë.

Novak zakonisht shkon në ski në shkurt për t'u rikuperuar nga Australian Open. Ne ndjekim rregullat e qeverisë holandeze, dhe Koyokovi nuk ka thyer asnjë rregull, kështu që ai është i mirëpritur dhe ai e di mirë këtë. Dhe unë përpiqem të mos kem një mendim për atë që i ndodhi, të gjithë janë të lirë të vendosin për vaksinimin, është zgjedhja e tij - tha Krajicek.

Vajda beson te kovovi:: Novak nuk e tha fjalën e fundit

Është interesante se Roterdami do të ketë deri në 11 nga 20 lojtarët më të mirë në botë, duke përfshirë Danil Medvedev, si dhe Gael Monfils.

Andrei Rublev fitoi titullin e Roterdamit vitin e kaluar, ndërsa numri një i botës Gjokovic garoi për herë të fundit në Roterdam në vitin 2010.

Video e ditës