Përfundon gjyqi maratonë: Vetëm i mbijetuari nga terroristi i Parisit dënohet me burgim të përjetshëm

Xhirime në Paris, Nëntor 2015 / Foto: EPA / ETIENNE LAURENT

Anëtari i vetëm i mbijetuar i një grupi fanatikësh të Shtetit Islamik, i cili kreu një seri sulmesh me bomba në Paris, është shpallur fajtor për një nga sulmet më vdekjeprurëse të parë ndonjëherë në historinë franceze.

Salah Abdeslam është një nga 20 terroristët e Shtetit Islamik të dënuar për vrasjen e 130 personave dhe plagosjen e qindrave në sulmet e koordinuara në të gjithë Parisin natën e 13 nëntorit 2015.

32-vjeçari ndodhet në burg që nga viti 2016 kur u arrestua në Belgjikë.

Ai u dënua me burgim të përjetshëm. Ai nuk do të mund të kërkojë uljen e dënimit para vuajtjes së 30 vjetëve të dënimit.

Përveç 130 të vrarëve, 350 të tjerë u plagosën në sulmin terrorist të 13 nëntorit 2015 në Paris.

Shumica e viktimave ishin në sallën e koncerteve Bataklan. Sulmet ndodhën edhe para stadiumit të futbollit Stade de France, ku po luhej një ndeshje në qendër të qytetit. Së shpejti Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin.

Të gjithë të pandehurit e tjerë u shpallën gjithashtu fajtorë për të gjitha akuzat.

 

Video e ditës