Kovaçevski: Për një akt të tillë të urryer, pasojnë dënimet më të larta

Dimitar Kovaçevski - Kryeministër i Republikës së Moldavisë / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dënoi vrasjen e dyfishtë të Vanjës dhe Pançe Zhezovskit nga Velesha, të cilën ai e quajti një akt të urryer dhe tha se një krim i tillë i rëndë do të dënohet me dënimet më të rënda.
Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas takimit të liderëve, ai tha se krimi ka emër dhe mbiemër dhe organet hetimore dhe gjyqësore kanë detyrim të merren me kriminelë të tillë.

- Ky është një akt i urryer dhe Ministria e Punëve të Brendshme dhe Prokuroria kanë arritur që në mënyrën më profesionale të identifikojnë autorët dhe ata do të vihen para drejtësisë. Siç thashë, për një akt të tillë të urryer pasojnë dënimet më të larta, tha Kovaçevski.

Sipas tij, është vërtetuar profesionalizmi i organeve hetimore dhe Prokurorisë, të cilat kanë vepruar në këtë rast pa asnjë ndikim.

Ai gjithashtu shtoi se edhe Ministria e Punëve të Brendshme dhe Prokuroria kanë shpjeguar se ky është një rast i izoluar i kriminelëve dhe kriminelëve të cilët duhet të dënohen më ashpër sipas legjislacionit maqedonas.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës