Kovaçevski për "Pink": Marrëdhëniet midis Serbisë dhe S. Maqedonia është shembull për rajonin

Foto: TV Pink / printscreen

Kryeministri Dimitar Kovaçevski, Në intervistë për TV serb "Pink" gjatë vizitës në Serbi, ai tha se për vendet e Ballkanit Perëndimor nuk ka alternativë ndaj BE-së që do ta bëjë rajonin të begatë, të qëndrueshëm dhe të sigurt.

Sipas kryeministrit, marrëdhëniet mes Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut janë shembull për rajonin.

Nisma e Ballkanit të Hapur dhe procesi i Berlinit bazohen në vlerat evropiane, sepse të gjithë qytetarët nga vendet e rajonit kanë të drejtë të jetojnë dhe të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin, tha Kovacevski, duke shtuar se nisma bazohet në katër liritë e lëvizjes në BE-ja, mbi të cilën bazohet vetë BE-ja: lëvizja e lirë e njerëzve, kapitalit, mallrave dhe shërbimeve.

“Nëse shikojmë vetëm shkëmbimin tregtar ndërmjet Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut, ai tashmë është në nivelin 1,1 miliardë euro. “Absolutisht për shkak të Open Balkans, këtë e thonë vetë kompanitë”, tha Kovaçevski në intervistë.

Foto: TV Pink / printscreen

Ai shtoi se në dhjetë vitet e fundit “dyert e BE-së janë më të hapurat për Ballkanin Perëndimor” në krahasim me më parë.

“Agresioni ushtarak i Rusisë kundër Ukrainës e vendosi BE-në para një vendimi në lidhje me ndikimin dhe përfshirjen e saj në proceset e Ballkanit Perëndimor. Prandaj e shihni sa e fokusuar është BE-ja në zgjidhjen e të gjitha çështjeve të hapura që janë pjesë e vendeve të Ballkanit Perëndimor”, tha kryeministri në një intervistë për “Pink”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës