Kovaçevski në Beograd: Marrëdhëniet mes Maqedonisë dhe Serbisë nuk kanë qenë kurrë më të mira

Vizita zyrtare e Kovaçevskit filloi me takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, me të cilin u konfirmua partneriteti dhe miqësia shumëvjeçare mes dy vendeve, e reflektuar përmes mbështetjes së vazhdueshme reciproke për çështjet dhe sfidat kyçe që prekin të dyja vendet.

Memorandumet për lehtësimin dhe përshpejtimin e qarkullimit të pasagjerëve dhe automjeteve në vendkalimin kufitar Tabanovcë – Preshevë, për sistemet e rrjetëzimit për mbledhjen elektronike të tarifave dhe për bashkëpunim në fushën e minierave dhe energjetikës janë tri dokumentet që u nënshkruan gjatë vizitës së djeshme të Delegacioni qeveritar maqedonas i Beogradit. Dokumentet për afrimin e mëtejshëm të dy shteteve, ekonomive dhe popujve burojnë nga detyrimet për Ballkanin e Hapur.

Delegacioni qeveritar në vizitën zyrtare në Serbi u kryesua nga kryeministri Dimitar Kovaçevski. Shpjegimi i Memorandumit të parë për lehtësimin e qarkullimit në vendkalimin kufitar Tabanovcë, i cili u nënshkrua nga ministrat e punëve të brendshme të dy vendeve, është se është rezultat i vetëdijes për frekuencën e lartë të automjeteve të pasagjerëve të krijuar në këtë pikë. . Ekipet e ministrive, sektorëve të IT-së dhe policisë kufitare, administratave doganore, si dhe ministrive të transportit dhe komunikacionit punuan për gjetjen e zgjidhjeve dhe u përcaktuan disa lloje masash, zbatimi i të cilave do të lehtësojë dhe përshpejtojë qarkullimin e pasagjerëve dhe automjeteve. . Masat i referohen mbi të gjitha infrastrukturës në terren dhe modelit të menaxhimit të përbashkët të kufirit.

Dokumenti i dytë për rrjetëzimin e sistemeve elektronike të mbledhjes së tarifave parashikon që së shpejti të gjithë qytetarët e Serbisë me pajisjen TAG të instaluar do të mund të kalojnë pa u ndalur nëpër rrugët me pagesë në Maqedoninë e Veriut dhe do të zbatohet edhe për qytetarët e vendit tonë kur. ata udhëtojnë nëpër Serbi.

Memorandumi i tretë për bashkëpunimin në miniera dhe energji tregon vullnetin e përbashkët për të forcuar marrëdhëniet dhe mirëkuptimin e ndërsjellë, në mënyrë që të kontribuojë në zhvillimin ekonomik. Në shërbimin për shtyp qeveritar thonë se energjia është shtyllë e ekonomisë dhe me këtë memorandum mbështeten investimet e përbashkëta nga të dyja vendet, veçanërisht për ngritjen e kapaciteteve për shfrytëzimin e burimeve të ripërtëritshme të energjisë, prodhimin e energjisë dhe ndërlidhjen e sistemeve të gazit dhe energjisë elektrike në Maqedoni dhe Serbi.

Vizita zyrtare e Kovaçevskit në Beograd filloi me takimin me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, me të cilin u konfirmua partneriteti dhe miqësia e kahmotshme mes Maqedonisë dhe Serbisë, e reflektuar përmes mbështetjes së vazhdueshme reciproke për çështjet dhe sfidat kyçe që prekin të dyja vendet.

Siç njoftoi shërbimi për shtyp qeveritar, në takim u konstatua se marrëdhëniet dypalëshe mes dy vendeve karakterizohen nga dialogu politik dinamik në nivel të lartë, bashkëpunimi ekonomik dhe shkëmbimi tregtar.

“Në takim u diskutua për iniciativat rajonale, të cilat janë një mundësi për perspektiva dhe për një përmirësim edhe më të madh të bashkëpunimit të ndërsjellë. Qëllimi i Ballkanit të Hapur dhe procesit të Berlinit është zhvillimi rajonal dhe integrimi më i shpejtë në tregun e vetëm evropian dhe në Bashkimin Evropian”, thuhet në njoftim.

Në takim u diskutua edhe për politikën e zgjerimit të BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor dhe dinamikën e negociatave të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. U theksuan proceset reformuese në disa fusha kyçe, ngritja e kapaciteteve institucionale si dhe strategjitë zhvillimore të zbatuara nga qeveritë e të dy vendeve.

Në Beograd u mbajt një mbledhje e përbashkët plenare e dy delegacioneve qeveritare, të cilën e hapi kryeministrja serbe Ana Brnabiq. U konstatua se marrëdhëniet dypalëshe mes Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë nuk kanë qenë kurrë më të mira se sot dhe janë pa pyetje të hapura. “Si fqinjë të mirë, ne tejkaluam me sukses sfidat e krizës ekonomike dhe energjetike, në kuadër të procesit të Berlinit dhe nismës Ballkani i Hapur”, u tha në takim.

Në delegacionin qeveritar të udhëhequr nga Kovaçevski janë ministrat e punëve të brendshme Oliver Spasovski, për ekonomi Kreshnik Bekteshi, për transport dhe lidhje Bllagoj Boçvarski, si dhe zëvendësministri për shoqëri informative dhe administratë publike Aleksandar Baidevski.

Menjëherë pas mbërritjes në Beograd, Kovaçevski, siç ka bërë të ditur në Facebook, ka bërë një shëtitje me Vuçiqin dhe kryeministren Brnabiq në kalatën e Savës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës