Kovaçevski: Sonte në protesta po përgatitet diçka që nuk i takon një vendi anëtar të NATO-s

Dimitar Kovaçevski
Dimitar Kovacevski / 30 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Në protestën kundër propozimit francez për fillimin e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë në BE, e cila është paralajmëruar për sonte para Qeverisë, Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Parlamentit, “po përgatitet diçka që nuk i takon një shteti anëtar të NATO-s. “, tha sot kryeministri. Dimitar Kovaçevski, referuar informacioneve të Ministrisë së Brendshme.

“Ne jemi një shoqëri demokratike në të cilën çdo qytetar mund të shprehë mendimin e tij. Por duhet të jetë brenda ligjit. Me kapuç, duke plagosur policë - kjo është e papranueshme për një vend që është anëtar i NATO-s dhe dëshiron të bëhet pjesë e BE-së”, tha Kovaçevski, duke theksuar se mbrëmë në protestat para Qeverisë janë lënduar katër policë. është shembur gardhi mbrojtës.

Protestat e organizuara nga VMRO-DPMNE dhe e majta vazhduan edhe sot gjatë konferencës për media të Kovaçevskit dhe kryetarit të Këshillit Evropian. Charles Michel në Qeveri. Lideri i së majtës, Dimitar Apasiev, ishte në ballë të protestave të djeshme dhe të ditëve të mëparshme.

Kovaçevski tha se ajo që po ndodh para ndërtesës së Qeverisë është organizuar nga partitë politike të cilat qartazi janë kundër anëtarësimit të vendit në NATO dhe BE dhe ka theksuar se 27 prilli 2017 dhe sulmi i organizuar ndaj Kuvendit nuk duhet të përsëritet.

Të gjithë mund të protestojnë, por fajin nuk e ka as policia dhe as godina e qeverisë”, tha kryeministri.

Ai përsëriti se propozimi i ri francez është në përputhje të plotë me Rezolutën në Kuvend dhe se në çdo aspekt ata i përmbahen qëndrimeve shtetërore në negociatat me Bullgarinë.

“Ne mbrojmë interesin publik dhe identitetin kombëtar maqedonas”, tha Kovaçevski dhe njoftoi se do të publikohet protokolli bilateral i komisionit ndërqeveritar për përmbushjen e Marrëveshjes për fqinjësi të mirë me Bullgarinë.

“Në propozimin evropian kemi përcaktuar qëndrime për pranim të qartë dhe të paqartë të gjuhës maqedonase. Gjuha maqedonase në propozim është absolutisht e pastër dhe e barabartë me gjuhët e tjera të BE-së pa asnjë fusnotë. Morëm atë për të cilën kemi luftuar me vite - një formulim të pastër në gjuhën maqedonase. Ne maqedonasit jemi krenarë për historinë, gjuhën dhe identitetin tonë me të gjitha aspektet e saj. "Askush nuk do ta asimilojë kurrë popullin maqedonas dhe ky është fakt," tha Kovaçevski.

Video e ditës