Kovaçevski: Me anëtarësimin në BE, ne mund ta shfrytëzojmë potencialin tonë kombëtar

foto: Slobodan Gjuriq, Free Press

Ne kemi arritur në një ulje të madhe të papunësisë, në rritjen e standardit të jetesës dhe në krijimin e stabilitetit, sigurisë dhe sigurisë. Me anëtarësimin në BE, me ndihmën e aleatëve tanë, me ndihmën e SHBA-së, ne mund të përmirësojmë dhe shfrytëzojmë potencialin tonë kombëtar, njohuritë dhe energjinë tonë, tha sot kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, në tubimin qendror të LSDM-së. u mbajt në Shkup.

Kovaçevski në fjalimin e tij në tubim tregoi se në programin e tij garantojnë pagë mesatare prej 1.100 euro dhe pagë minimale 600 euro, si dhe pension minimal prej 20 mijë denarë, por edhe pension mesatar prej 30 mijë denarë.

Për të rinjtë, siç tha ai, garantojnë 200 euro në muaj si mbështetje për çdo punësim të një të riu deri në 26 vjeç, si dhe paralajmëroi futjen e programit për subvencione dhe çmime të favorshme për blerjen e tyre. shtëpi për të rinjtë deri në 29 vjeç. Për nxënës dhe studentë ushqim falas, transport falas dhe ekskursione arsimore falas.

- Nuk ka heqje dorë nga e ardhmja. Maqedonia është shtet evropian. Maqedonia do të jetë anëtare e BE-së, Maqedonia jonë meriton të jetë pjesë e familjes evropiane. E themi qartë dhe me zë të lartë, nuk ka heqje dorë nga një jetë më e mirë, nuk heq dorë nga prosperiteti dhe përparimi, nuk ka heqje dorë nga standardet evropiane dhe vlerat evropiane. Siç i ka hije një partie të përkushtuar, kemi hyrë plotësisht në luftën për jetë dinjitoze të qytetarëve në zgjidhjen e problemeve të mëdha dhe nuk jemi dorëzuar në asnjë moment, tha Kovaçevski.

foto: Slobodan Gjuriq, Free Press

Ai shtoi se pagën minimale e kanë rritur për 120 për qind, pagën mesatare për 80 për qind dhe pensionet për 55 për qind. Ai theksoi se 2,6 milionë euro kanë ofruar mbështetje për zhvillimin e kompanive vendore, ndërsa me XNUMX miliardë euro janë mbështetur masat kundër krizës për qytetarët dhe ekonominë.

“Ne e pranuam krizën si një shans për të ndryshuar vendin dhe atë ndryshim për mirë. Të gjithë nga jashtë e shohin Maqedoninë si vend stabil, progresiv dhe të dëshirueshëm për investime, tha Kovaçevski.

Siç tha ai, në nivel vjetor janë siguruar dy herë e gjysmë më shumë investime të huaja direkte dhe ka filluar transformimi energjetik i vendit.

- E di që në të kaluarën kemi bërë gabime, para së gjithash, në bashkëpunim me disa nga partnerët e koalicionit. E di që disa prej tyre kaluan vijën e kuqe dhe çështjet etnike i bënë punë të tyre. Po, disa nga partitë shqiptare, por edhe ato maqedonase, çështjet etnike i kanë kthyer në profesione, biznese dhe karriera personale. Nuk është mirë dhe duhet të ndryshojë shpejt dhe menjëherë pas 8 majit. Dua t'ju kërkoj që të paktën për një moment t'i hiqni çadrat dhe të shohë shërbimi kombëtar i paguar me para partiake, sa nuk ka këtu për Maqedoninë evropiane, tha Kovaçevski.

foto: Slobodan Gjuriq, Free Press

Kryetari i Partisë Socialiste Evropiane (PES), Stefan Leven, tha sot në tubim se për socialdemokratët mbrojtja e demokracisë është thelbësore.

- Dimensioni social për të cilin ne qëndrojmë forcon demokracinë, sepse vendos besimin midis qytetarëve dhe përfaqësuesve të zgjedhur, midis qytetarëve dhe institucioneve publike, midis qytetarëve dhe Bashkimit Evropian. Ne forcojmë demokracinë, duke fuqizuar punëtorët, përmes punëve më cilësore dhe pagave të jetesës, duke fuqizuar gratë duke adresuar hendekun gjinor të pagave, duke fuqizuar të rinjtë duke sjellë mundësi të ardhshme që adresojnë punën e pasigurt dhe do të sigurojnë përfaqësimin e tyre, tha Levene.

Ai përmendi se PES beson fuqishëm se Evropa mund të jetë më e fortë vetëm nëse Maqedonia e Veriut është pjesë e saj.

“Ne duhet të bëjmë veprime dhe aktivitete konkrete, së bashku me grupin e socialdemokratëve në Parlamentin Evropian dhe mbështesim fuqishëm anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, shtoi Leven.

Në tubim kishte vëllezërit e tyre edhe kandidati për president Stevo Pendarovski, si dhe bartësit dhe bartësit e listave zgjedhore të LSDM-së dhe Koalicionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës