Kovaçevski dha dorëheqje nga posti presidencial në LSDM

Dimitar Kovacevski/ Foto: Sloboden Pechat/ Slobodan Djuric

Dimitar Kovaçevski nuk është më kryetar i LSDM-së. Ai dha dorëheqjen dhe i bëri thirrje kryesisë që të bëjë të njëjtën gjë, pas humbjes në zgjedhjet e 8 majit. Ai në seancën e sotme të Bordit Ekzekutiv të LSDM-së e konfirmoi dorëheqjen e tij, të cilën e kishte shpallur më 8 maj, si akt tejet moral.

Në përputhje me Statutin e Partisë, ai inicioi mbajtjen e Kongresit të LSDM-së me qëllim të analizimit të rezultateve zgjedhore dhe shprehjes së besimit në organet e LSDM-së, të zgjedhura nga Kongresi.

Sipas Kovaçevskit, LSDM-ja do të duhet të shikojë mirë nga brenda dhe të mendojë se cilat janë rezultatet dhe dobësitë në 4 vitet e fundit, ndoshta edhe në 7 vitet e fundit për të rikthyer besimin e qytetarëve. Ai falënderoi të gjithë anëtarët dhe mbështetësit të cilët pavarësisht disfatës ruajtën dinjitetin e tyre.

“LSDM-ja në zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale pësoi një disfatë, e cila i dha një goditje të rëndë, jo vetëm nga qytetarët, por edhe nga simpatizantët, disa nga rryma, si dhe disa nga anëtarët e partisë së organizuar në Një subjekt tjetër politik, dhe i stimuluar nga ish-bartës të posteve të larta partiake, si unë ashtu edhe lidershipi i partisë kemi përgjegjësi, ashtu si të gjithë zyrtarët e emëruar dhe të zgjedhur, përfshirë të gjithë zyrtarët e partisë në nivel lokal dhe qendror. Askush nuk është realisht pa përgjegjësi Ky rezultat dhe opinioni i krijuar publik ishte evident tashmë në zgjedhjet lokale të vitit 2021 kur LSDM pësoi një disfatë, pas së cilës partia nuk i analizoi rezultatet e zgjedhjeve siç kërkon Statuti dhe nuk i gjeti arsyet. për humbjen për të nxjerrë mësimet e duhura”, thuhet në letrën e Kovaçevskit.

Kovaçevski thotë se procesi i ndryshimeve në parti duhet të jetë spontan dhe i shprehur, me konsolidim brenda partisë dhe me njerëz që janë të gatshëm të bëjnë sakrifica për të ardhmen e partisë dhe demokracinë e shtetit.

“Sipas nenit 68b, paragrafi 3, dhe bazuar në rezultatet zgjedhore të zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale të vitit 2024, si dhe në bazë të pasivitetit të dukshëm të disa prej anëtarëve dhe simpatizantëve të LSDM-së, përfshirë shumicën e zyrtarëve të zgjedhur dhe të emëruar. Në nivel qendror dhe lokal, si akt tejet moral, po jap dorëheqje nga pozita e kryetarit të LSDM-së , përmes organeve qendrore të partisë, deri te organet komunale të kryesisë së partisë. Një akt i tillë është procedurë e rregullt në të gjitha demokracitë evropiane dhe botërore, siç pretendojmë dhe duhet të jetë praktikë e të gjitha lidershipeve partiake pas dështimit të zgjedhjeve”, theksoi Kovaçevski.

 

Nuk ka kënaqësi më të madhe se të punosh i udhëhequr nga vlerat socialdemokratike në të cilat beson që në moshë të re. Por nuk ka as kënaqësi më të madhe kur e dini se keni bërë më të mirën për vendin në të cilin keni lindur dhe që e doni”, ka shkruar Kovaçevski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës