Kovaçevski shpreson se Alternativa do të mbetet një partner qeveritar

Gashi-Kovacevski
Foto: MIA

Bisedimet me Aleancën për Shqiptarët kanë bërë përparim të mirë në sferën e vendimmarrjeve programore dhe kuadrove, tha kryeministri Dimitar Kovacevski dhe shprehu shpresën për rezultat pozitiv të bisedimeve me partnerin qeveritar Afrim Gashi për konsolidimin e shumicës qeveritare.

“Alternativa është një partner i rëndësishëm i Qeverisë. Unë kam një opinion jashtëzakonisht të lartë për të gjithë partnerët e koalicionit. Sot dhe nesër do të bisedoj me Alternativën, me Gashin dhe kolegët e tij dhe shpresoj në një rezultat pozitiv nga bisedimet që të gjithë të vazhdojmë të ndërtojmë një koalicion që qëndron për Maqedoninë evropiane”, tha Kovaçevski në përgjigje të pyetjes së një gazetari. ai do t'i ofrojë Gashit dorëheqjen për të qëndruar në Qeveri.

I pyetur se cila është marrëveshja për IRS-në dhe Doganën në negociatat me Aleancën, Kovaçevski mohon se ka pasur problem me shpërndarjen e institucioneve.

“Në përgjithësi nuk ka pasur asnjë problem për institucionet, sepse po diskutohet për marrjen e përgjegjësisë që ka çdo partner koalicioni, por edhe në bazë të marrjes së përgjegjësisë në pjesën e pjesëmarrjes në mazhorancën qeveritare. Bisedimet po zhvillohen në një frymë të mirë për arritjen e një marrëveshjeje”, tha kryeministri.

I pyetur nëse departamenti i drejtësisë do të menaxhohet nga Aleanca për Shqiptarët, Kovaçevski ka qortuar ministrin e Drejtësisë Nikola Tupançevski, por nuk ka specifikuar se çfarë është marrë vesh me AA.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës