Kovaçevski: S. Maqedonia do ta përshpejtojë procesin e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

Foto: Qeveria e RSM

Kryeministri Dimitar Kovaçevski Sot ai pati një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, në të cilën theksoi “unitetin dhe përgjigjen e vendosur të Aleancës ndaj luftës së paprovokuar në Ukrainë dhe unanimitet në mbështetje të sovranitetit dhe integritetit territorial të Republikës së Ukrainës dhe të saj. e drejta e patjetërsueshme për vetëmbrojtje." kufijtë e njohur ndërkombëtarisht".

Sipas shërbimit për shtyp të qeverisë, gjatë bisedës, kryeministri Kovaçevski tha se Republika e Maqedonisë së Veriut jep kontributin e saj maksimal në reagimin dhe politikat e NATO-s lidhur me këtë çështje dhe mbetet e përkushtuar për të ndihmuar Ukrainën në fushën e aktiviteteve të koordinuara me Aleancën. , si dhe në pritjen e refugjatëve nga ky vend.

Si shprehje e mbështetjes së fortë për politikën e dyerve të hapura, shtohet se kryeministri Kovaçevski në bisedën me Stoltenberg “përshëndeti iniciativën e Suedisë dhe Finlandës për anëtarësim në NATO dhe shtoi se Maqedonia e Veriut do ta përshpejtojë procesin e miratimit anëtarësimi në "Aleancën e këtyre dy vendeve".

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në bisedë me Kovaçevskin, përshëndeti mbështetjen e Maqedonisë së Veriut për anëtarësimin e menjëhershëm të Suedisë dhe Finlandës në NATO, si dhe theksoi suksesin e stërvitjes ushtarake “Swift Response 22”, të cilën e konfirmoi edhe vendi ynë. partner i vlefshëm i Aleancës, thuhet në komunikatën e Qeverisë.

Në një bisedë telefonike me Stoltenberg u theksua se edhe kryeministri Kovaçevski shprehu mbështetjen e tij dhe të Qeverisë për lidershipin e treguar dhe vazhdimin e mandatit të Sekretarit të Përgjithshëm në këto rrethana jashtëzakonisht komplekse të shkaktuara nga agresioni ushtarak i Rusisë ndaj Ukrainës.

Video e ditës