Kovaçevski: Pendarovski tregoi se çfarë do të thotë të jesh president, në mandatin e tij të dytë si anëtar i BE-së

Dimitar Kovacevski-/Sloboden Pechat/foto Slobodan Gjuriq

Kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski kërkoi sonte nga delegatët e Kongresit të 27-të që ta përkrahin kandidaturën për mandatin e dytë presidencial të Stevo Pendarovskit.

Kovaçevski tha se Pendarovski ka vizion të qartë për prosperitetin e shtetit dhe integrimin e tij në Bashkimin Evropian.

– Në mandatin aktual ka treguar se çfarë do të thotë të jesh president për të gjithë. Gjatë mandatit të tij, vendi u bë anëtar i NATO-s, tani në mandatin e dytë do të bëhet anëtar i BE-së, tha Kovaçevski.

Ai theksoi se sot janë mbledhur mbi 20 nënshkrime për kandidimin e Pendarovskit për zgjedhjet e ardhshme dhe vlerësoi se i kanë mohuar të gjithë kritikët dhe skeptikët që mendojnë se LSDM nuk është alternativa më e mirë për shtetin.

"Kjo është mënyra më e mirë për të vërtetuar atë që kam thënë tash e dy vjet, se LSDM është partia më e fortë, më e madhe dhe më e aftë organizative në vend", tha Kovaçevski.

Pas fjalimit të tij do të ketë një pjesë pune, të mbyllur, pas së cilës do të drejtohet edhe kandidati për president të shtetit.
Pasi që pardje zyrtarisht e shpalli kandidaturën për kryetar të shtetit, Pendarovski sot ka siguruar 10 nënshkrimet e nevojshme për kandidaturën civile, të cilat, siç informoi kabineti i tij, janë mbledhur për më pak se pesë orë.

Pendarovski është president i shtetit që nga 12 maji 2019. Ai për herë të parë ishte kandidat për president të vendit në vitin 2014, si kandidat i koalicionit të udhëhequr nga LSDM, por nuk arriti ta mposht presidentin e atëhershëm Gjorge Ivanov.

Në vitin 2019 ishte kandidat për herë të dytë në zgjedhjet presidenciale, si kandidat me konsensus i LSDM-së, BDI-së dhe dhjetëra partive të tjera politike dhe mundi kandidaten e opozitës VMRO-DPMNE, profesoren universitare Gordana Siljanovska-Davkova. E në këto zgjedhje kundërshtare e tij është Siljanovska Davkova. Dhe sot ajo siguroi 10 mijë nënshkrime nga qytetarët për kandidaturën dhe VMRO-DPMNE e zyrtarizoi dje në një konventë mbështetjen e saj.

Nënshkrimet për të hyrë në garë për president të vendit deri më tani kanë dhënë edhe pesë kandidatë: lideri i “ZNAM”-it Maxim Dimitrievski, ministri aktual i Punëve të Jashtme Bujar Osmani kandidat i BDI-së, kryetari i GROM-it Stevçe Jakimovski, Biljana Vankovska, kandidate e Leftës dhe Arben Taravarit nga koalicioni i opozitës së bashkuar shqiptare "Vredi"

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës