Kovaçevski: Nuk do ta harrojmë kurrë dorën e zgjatur ndaj Bullgarisë në përmbytjet dhe zjarret e mëdha të pyjeve në vendin tonë

Dimitar Kovacevski dhe David Galabov / Foto: Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot në Sofje iu dorëzua çmimi "Bullgarët e denjë". zjarrfikësi David Galabov, si një nga përfituesit e çmimit, i cili nuk kurseu jetën e tij për të shpëtuar jetën e dy foshnjave të vogla nga zjarri.

- Zjarrfikësi Galabov e merr këtë çmim për herë të dytë dhe herën e parë e ka marrë bashkë me kolegët e tij për pjesëmarrjen e tij sakrifice në përballjen me përmbytjet e vitit 2016 në vendin tim, tha kryeministri Kovaçevski në ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Ai theksoi se qytetarët tanë nuk do ta harrojnë kurrë dorën e shtrirë ndaj Bullgarisë në atë kohë në vitin 2016, por edhe vitin e kaluar kur vendi ynë u përfshi nga zjarre të mëdha, për të cilat ndër të parët erdhi ndihma nga fqinjët tanë. Bullgaria mike dhe punonjësit e saj mjekësorë dhe shëndetësorë, shtoi Kovaçevski, treguan profesionalizëm të jashtëzakonshëm me rastin e aksidentit të trafikut në autostradën “Struma” kur në tragjedinë e tmerrshme humbën jetën 45 bashkëqytetarë tanë.

"Nuk do ta harrojmë kurrë simpatinë dhe ndihmën që u dha atëherë", tha Kovaçevski.

Ai uroi zjarrfikësin Galabov dhe të gjithë fituesit e çmimit dhe dërgoi një mesazh inkurajimi për solidaritet dhe ndihmë si detyrim për t'u kthyer me dashamirësi ndaj komunitetit.

Kovaçevski së bashku me kryeministrin bullgar Kiril Petkov, sot pas seancës së përbashkët të dy qeverive në Sofje, morën pjesë në manifestimin e çmimit "Bullgarët e denjë" që tradicionalisht çdo vit ndahet për shumë qytetarë bullgarë të cilët kanë arritur arritje të mëdha dhe vepra humanitare. për popullin e tyre dhe për vendin e tyre.

Kryeministri Petkov ua dha këtë mirënjohje sportistëve bullgarë që fituan medalje të arta në Lojërat e fundit Olimpike në Tokio, si dhe dy fëmijëve që mblodhën fonde për nënën e tyre të sëmurë duke shitur limonadë në stendën e tyre.

Burimi: MIA

Video e ditës