Kovaçevski: I dënoj fuqishëm sulmet ndaj policisë

Dimitar Kovaçevski
Dimitar Kovacevski / 30 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Kryeministri i Republikës së Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski dënoi sulmet ndaj policisë, duke theksuar se megjithëse protestat janë një e drejtë demokratike, dhuna nuk mund të justifikohet me asgjë.

“Ajo që ndodhi mbrëmë para Kuvendit nuk është fytyra e vërtetë e Republikës Evropiane të Maqedonisë së Veriut, një vend anëtar i NATO-s. Protestat janë një e drejtë demokratike e çdo qytetari, por dhuna nuk justifikohet me asgjë”, thotë ai.

“E dënoj fuqishëm sulmin ndaj policisë, e cila mbrëmë ishte në krye të detyrës, duke mbrojtur profesionalisht qytetarët dhe institucionet shtetërore”, thotë Kovaçevski.

Dhuna dhe urrejtja nuk janë dhe nuk mund të jenë zgjidhje për asnjë problem. Unë do t'u them zjarrvënësve të protestave - mos manipuloni dhe abuzoni me të rinjtë për të kënaqur orekset tuaja politike. Skenari juaj mbrëmë rezultoi në mbi 40 policë të plagosur dhe mbi një duzinë të arrestuar. 27 prilli nuk do të ndodhë më”, thuhet në statusin e kryeministrit Kovacevski në FB.

Video e ditës