Kovaçevski do të sigurojë 80 deputetë për hapjen e Kushtetutës

Kushtetuta e RS të Maqedonisë / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Përveç Mickoskit, sipas informacioneve, Kovaçevski planifikon të bisedojë për amendamentet kushtetuese edhe me Arben Taravari, si dhe me kryetarët e opozitës Besa dhe Alternativa, Bilal Kasami dhe Afrim Gashi, të cilët e kushtëzuan mbështetjen për hapjen e Kushtetutës me ndryshim. formulimi "20 për qind". me "gjuhë shqipe"

Kryeministri Dimitar Kovaçevski në 10 ditët e ardhshme do të ketë një agjendë të mbushur me takime me liderët e opozitës dhe partive në pushtet, në të cilat do të prezantojë Propozim-iniciativën për ndryshime kushtetuese, të përgatitur nga grupi punues dhe në të cilën ai do të kërkojë dy të tretat e mbështetjes për hapjen e Kushtetutës, njofton një zyrtar i lartë i qeverisë për “Sloboden Pechat”.

Përveç kryetarit të VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski, sipas informacioneve, Kovaçevski planifikon të bisedojë për ndryshimet kushtetuese edhe me partnerin qeveritar Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët, si dhe me kryetarët e partive opozitare Besa dhe Alternativa Bilal Kasami. dhe Afrim Gashi, gjegjësisht me liderët të cilët e kushtëzuan mbështetjen për hapjen e Kushtetutës me ndryshimin e formulimit “20 për qind” me “gjuhën shqipe”. Propozim-iniciativa për hapjen e Kushtetutës pritet që nga fundi i qershorit të hyjë në procedurë parlamentare.

Pasi Kovaçevski paralajmëroi këtë fundjavë dhe Mickoski pranoi takimin e liderëve, por me agjendën e tij, kryeministri dje deklaroi se do të udhëheq personalisht dhe do të propozojë të gjitha vendimet e nevojshme që vendi të vazhdojë rrugën e integrimit evropian. Ai u bëri thirrje partive dhe deputetëve për unitet dhe bashkim për ndryshimet kushtetuese.

“Për shtetin në periudhën e ardhshme ka sfida që do të përcaktojnë të ardhmen e tij, nëse do të ndjekim rrugën e integrimit evropian, rrugën e stabilitetit dhe prosperitetit ekonomik, apo do të mbetemi të mbërthyer me veten. Pasi udhëheqja e shtetit vendosi të priste në vitin 2006 dhe priti nga viti 2006 deri në 2016, nuk mori asnjë vendim të vetëm strategjik për shtetin. Kur kaluan ato 10 vjet, kuptuam se mbetëm vetëm, të izoluar. Unë do të udhëheq dhe do të propozoj të gjitha vendimet e nevojshme që Maqedonia e Veriut të vazhdojë rrugën e saj në arritjen e qëllimit të dytë strategjik, që është anëtarësimi në BE dhe shpresoj që të gjitha partitë politike, të gjithë përfaqësuesit e popullit, të gjithë deputetët do ta kuptojnë rëndësinë e këtë vendim dhe ata do të japin votën e tyre për shtetin. Edhe një herë po dërgoj një mesazh dhe një thirrje për unitet, për bashkim, bashkim dhe ngritje mbi dallimet tona politike dhe ideologjike në emër të një jete më cilësore dhe një jete më të sigurt për të gjithë ne dhe për brezat e ardhshëm.” tha Kovaçevski.

Nga Ministria e Drejtësisë thanë për “Sloboden Pechat” se propozim-iniciativën do ta dërgojnë për shqyrtim në Qeveri. Pas miratimit të dokumentit nga Qeveria, “Ilindenska” do ta dorëzojë në Kuvend.

Kryeministri, pavarësisht kushtit të partive nga kampusi politik shqiptar në një paketë me hyrjen e bullgarëve dhe komuniteteve të tjera në Kushtetutë për ndryshimin e formulimit “20 për qind” me “gjuhën shqipe”, beson se jo vetëm deputetët shqiptarë. , por të gjithë do të votojnë për hapjen e Kushtetutës. Bindja se do të ketë një shumicë prej dy të tretash për hapjen e Kushtetutës bazohet në mesazhet e qarta të dërguara nga të gjithë përfaqësuesit e BE-së, si dhe nga senatori amerikan Chris Murphy, i cili paralajmëroi se moszbatimi i amendamenteve kushtetuese do të ndikojnë në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Mickoski, ndonëse shprehimisht e ka pranuar ftesën për takim lidershipi, ka thënë se në këtë takim përveç interesave kombëtare, duhet të diskutohet edhe për atë se çfarë do të bëhet pas dështimit të zbatimit të ndryshimeve në Kushtetutë. Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoilkovski, dje i ka bërë thirrje Den Kovaçevskit që të paraqesë në Kuvend për votim çështjen për amendamentet kushtetuese për të parë se nuk ka shumicë dhe të shpallen zgjedhje.

“Të dorëzojë në të njëjtën kohë në Kuvend dorëheqjen e nënshkruar”. Me një hap të tillë Kovaçevski do ta kuptojë dorëheqjen e tij, komisionerët e partisë nuk do të marrin më tarifa të shtrenjta dhe shteti do të kursejë para nga buxheti nga vjedhjet e mëtejshme të qeverisë. Ekspertët e supozuar që punojnë për ndryshime pa mandat nga Kuvendi janë përmbushës të dëshirave dhe ideve partiake që çojnë deri në ripërcaktimin e karakterit unitar të Maqedonisë. Qëndrimi i VMRO-DPMNE-së është i qartë, nuk ka ndryshime kushtetuese nën diktat bullgar. Ky është qëndrim i 90 për qind të popullit, është qëndrim edhe i disa deputetëve të SDS-së”, tha Stoilkovski dhe shtoi se integrimi evropian maqedonas nuk do të kthehet në asimilim dhe fshirje të identitetit, kulturës dhe historisë maqedonase.

Nga partitë nga kampusi shqiptar që kushtëzuan mbështetjen për hapjen e Kushtetutës, vetëm Besa na tha dje se nuk do të ndryshojnë qëndrim.

“Ne nuk do të votojmë për hapjen e Kushtetutës nëse formulimi “20 për qind” nuk ndryshohet me “gjuhë shqipe”. Le të menaxhojë qeveria për një shumicë prej dy të tretash”, tha deputeti Fadil Zendeli për “Sloboden Pechat”.

Besa numëron dy deputetë, Alternativa tre, të “zjarrtët” tre dhe Aleanca tetë deputetë. Aleanca në pushtet për Shqiptarët dhe Alternativa opozitare nuk janë përgjigjur nëse do të mbështesin ndryshimet kushtetuese. Përkrahje me kusht për ndryshimet kushtetuese me ndryshim në “20 për qind” ka dhënë edhe fraksioni i BDI-së.

Nga fraksioni i BDI-së nuk janë përgjigjur konkretisht nëse do ta mbështesin hapjen e Kushtetutës.

“Kushtetuta nuk hapet çdo ditë. Unë mendoj se blloku maqedonas tashmë e ka kuptuar që formulimi 20 për qind është poshtërues për shqiptarët. Vetëm BDI-ja hoqi dorë, të gjitha subjektet e tjera politike – Besa, Aleanca për Shqiptarët, Alternativa dhe duam ta heqim formulimin 20 për qind”, na tha Izet Majiti, deputet dhe lider i “zjarrit”.

Pas takimeve të kryeministrit me Mickoskin dhe liderët e partive shqiptare, si dhe nga presioni ndërkombëtar, do të jetë më e qartë nëse Kovaçevski do të sigurojë 80 vota për hapjen e Kushtetutës apo përveç se do të jetë pa votat e VMRO-së. Deputetët e DPMNE-së, ai do të humbasë edhe më tej mbështetjen prej së paku 10 deputetësh.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës