Kovaçevski në Panairin e 55-të Ndërkombëtar të Verës në Verona në një stendë të përbashkët me Serbinë dhe Shqipërinë

Kovaçevski, Rama dhe Vuçiq / Foto: MPB

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave, Ljupço Nikollovski do të marrë pjesë në Panairin e 55-të Ndërkombëtar të Verës në Verona, në një stendë të përbashkët "Wine vision by Open Balkan" të Maqedonisë së Veriut me Serbinë dhe Shqipërinë.

Siç informojnë nga shërbimi për shtyp i qeverisë, Kovaçevski do të ketë takim me presidentin e Serbisë. Aleksandar Vuќi. dhe armëpushimi shqiptar Edi Rama, me fokus në nismën e Ballkanit të Hapur. Pas takimit është planifikuar të mbahet një konferencë për media.

Kovaçevski, Vuçiq dhe Rama do të marrin pjesë në prezantimin e verërave nga të tre vendet në stendin e përbashkët "Wine vision by Open Balkan" në panairin "VinItali".

Republika e Maqedonisë së Veriut po merr pjesë në Panairin e Verës dhe Shpirtrave të sivjetshëm në Verona me mbi 60 lloje të verërave tona më cilësore maqedonase, me prezencën e 14 kantinave maqedonase dhe tre somelierëve më të mirë. Panairi është një mbledhje e prodhuesve vendas dhe ndërkombëtarë të verës nga e gjithë bota, të cilët dëshirojnë të prezantohen në një nga ngjarjet më prestigjioze të panairit në botë kushtuar verës dhe kultivimit të kulturës së verës, sipas Qeverisë.

Panairi ofroi mundësinë për importuesit dhe distributorët e verës që të takohen dhe të bashkëpunojnë me prodhuesit kryesorë italianë dhe ndërkombëtarë të verës, dhe për dashamirët e verës u projektua një ngjarje katër-ditore "Vinitaly and the City", gjatë së cilës, në vendet historike në të gjithë Veronën do të të jetë në gjendje të shijojë dhe të flasë për verën.

Nën emrin "Vinitaly Universe", organizatorët këtë vit ofrojnë trajnime dhe trajnime profesionale, pjesëmarrje në gara dhe çmime, si dhe akses në platformën dixhitale "Vinitaly Plus", e cila u mundëson pjesëmarrësve të panairit të qëndrojnë në kontakt edhe pas përfundimi i ngjarjes.thuhet në deklaratë.

Vitin e kaluar panairi "VinItali" priti mbi 4.500 ekspozues nga e gjithë bota, u prezantuan më shumë se 15.000 etiketa verërash nga më shumë se 40 vende. Panairi u vizitua nga mbi 100.000 dashamirës të verës dhe përfaqësues të komunitetit të biznesit, nga të cilët mbi 25.000 blerës, shpërndarës dhe importues nga 139 vende.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës