Kovaçevski dhe Osmani në Forumin e Sigurisë Globsec 2023 në Bratislavë

Dimitar Kovacevski / Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Kryeministri Dimitar Kovaçevski merr pjesë në Forumin Global të Sigurisë Globsec 2023 në Bratislavë. Kovaçevski është planifikuar të mbajë fjalim në një panel me temë "Rrugë të hapura: Ballkani është kthyer në lojë", ku fokusi i diskutimeve do të jetë bashkëpunimi rajonal, integrimi i rajonit në BE dhe sfidat për Evropën nga lufta në Ukrainë. .

Është bërë e ditur se në margjinat e tubimit, Kovaçevski do të ketë takim bilateral me presidentin francez Emmanuel Macron, si dhe me pjesëmarrës të tjerë të Forumit.

Dje, në ditën e parë të Forumit, kryeministri Kovacevski u takua me përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, me ç'rast theksoi përkushtimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut, si edhe më parë, për të kontribuar në avancimin e rajonit, si dhe për paqen dhe stabilitetin e tij. Kryeministri theksoi se vendi ynë ka një vendosmëri të vendosur për të forcuar dhe promovuar marrëdhëniet e mira fqinjësore përmes dialogut dhe bashkëpunimit ndërmjet vendeve dhe është vendosur si një vend që është faktor stabiliteti në rajon.

Kovaçevski theksoi përkushtimin maksimal të Qeverisë në procesin e reformave në vend, si dhe në procesin e negociatave për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në BE, duke theksuar se anëtarësimi i shpejtë i vendeve të Ballkanit Perëndimor në Union do të pengonte pikat e ndjeshme në rajon nga minimi i sigurisë dhe stabilitetit, dhe në këtë mënyrë ngecja e zhvillimit ekonomik të tij.

Kovaçevski dhe Lajçak theksuan se në vend nevojitet dialog politik dhe se të gjithë aktorët shoqërorë, politikë, joqeveritare, civile në vend duhet të arrijnë një konsensus në mënyrë që procesi i anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE të mos pengohet dhe ata bëri thirrje për një deeskalim të menjëhershëm të situatës në Kosovë dhe kthimin e paqes dhe stabilitetit.

Në takimin në Bratislavë mori pjesë edhe ministri i Punëve të Jashtme dhe kryetar aktual i OSBE-së, Bujar Osmani, i cili dje foli në panelin kushtuar të ardhmes së zgjerimit të Bashkimit Evropian.

Në fjalën e tij, Osmani theksoi se edhe pse anëtarësimi i plotë në BE mund të zgjasë disa vite, vendet kandidate për anëtarësim në Union kanë nevojë për hapa të përkohshëm afatshkurtër, por të besueshëm dhe realistë për të përmirësuar ekonominë, lidhjen dhe proceset demokratike.

– Anëtarësimi në Komunitetin e Energjisë dhe Transportit, së bashku me liberalizimin e vizave, ishin shembuj të mirë se si të eksportohen rregullat për kandidatët përpara anëtarësimit të plotë në BE. Zgjerimi gradual i këtij integrimi në fusha të tjera do të promovojë stabilitet, parashikueshmëri dhe besim në marrëdhëniet tona të ndërsjella, theksoi Osmani, duke elaboruar konceptin “më shumë integrim para anëtarësimit”.

Sipas Osmanit, qëllimi i këtij koncepti është t'u mundësojë vendeve të Ballkanit Perëndimor qasje në fonde, si dhe pozita vëzhguese në institucionet evropiane, me qëllimin përfundimtar që vendet e Ballkanit Perëndimor të zhvillojnë kapacitete të përputhshme me vlerat evropiane. dhe konkurrencën e tregut.

– Kjo nuk është një alternativë ndaj anëtarësimit të plotë, por diçka e dobishme për qytetarët tanë në rrugën e tyre drejt anëtarësimit, siç është integrimi progresiv i tregut të përbashkët, për shembull lëvizja e lirë e mallrave, lehtësimi i tregtisë ndërmjet rajonit dhe BE-së duke reduktuar dhe heqja e tarifave dhe kuotave të mbetura doganore duke përfshirë produktet bujqësore dhe duke ofruar përjashtime nga masat tregtare, furnizimin e lirë të shërbimeve dhe lëvizjen e kapitalit, përfshirjen në politikat tregtare dhe tatimore të orientuara në të ardhmen, etj., shtoi Osmani.

Dje, në margjinat e Forumit, Osmani pati disa takime me pjesëmarrësit e Globsec 2023, mes të cilëve ministrin e Punëve të Jashtme të Sllovakisë, Miroslav Vlahovski dhe të dërguarin special të Francës për rindërtim dhe ndihmë në Ukrainë, Pierre Eybron.

Meqë ra fjala, në Forumin në Bratislavë marrin pjesë krerët e shteteve dhe qeverive nga Evropa dhe bota, si dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare më të rëndësishme dhe me ndikim.

Diskutimet e Forumit fokusohen në mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën, qëndrueshmërinë e Evropës përballë luftës, si dhe zbutjen e pasojave globale të konfliktit duke forcuar lidhjet ekonomike dhe energjetike.

Forumi i Sigurisë Globsec është themeluar si platforma më e spikatur në të gjithë rajonin e Evropës Qendrore dhe Lindore (EQL). Edicioni i 18-të i këtij viti i Forumit synon t'i kujtojë botës se ky rajon nuk ka qenë kurrë më vendimtar në sigurimin e stabilitetit global.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës