Kovaçevski dhe Mickoski sy më sy për ndryshimet kushtetuese

Takimi i Kovaçevskit dhe Mickoskit/Foto: Qeveria e RSM

Kryeministri Dimitar Kovaçevski dhe lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski sot do të kenë takim kokë më kokë në Klubin e deputetëve, ku do të diskutojnë për të ardhmen e vendit në kontekstin e integrimeve evropiane të kushtëzuara me ndryshimet kushtetuese dhe përfshirja e bullgarëve në preambulë. Kovaçevski i bën thirrje partisë opozitare që t'i mbështesë amendamentet kushtetuese, ndërsa VMRO-DPMNE në ditët para bisedimeve zyrtare përsëriti qëndrimin se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese nën diktimin bullgar.

Sipas njoftimit të qeverisë nga e hëna, në takimin Kovaçevski-Mickoski, para së gjithash do të diskutohen vendimet që duhet të merren në Kuvend për vazhdimin e integrimeve evropiane të vendit, si dhe për qasjen e shtetit, institucionet dhe të gjithë aktorët politikë në drejtim të ndërtimit dhe ruajtjes së marrëdhënieve të mira fqinjësore me të gjithë fqinjët tanë.

Nga ana tjetër, VMRO-DPMNE-ja të hënën njoftoi se qëndrimi i partisë është se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese dhe ky Kuvend nuk ka legjitimitet për një hap të tillë.

"Presim që Kovaçevski të dalë nga kufizimet dhe pengjet e BDI-së dhe të pranojë të diskutohet për periudhën pas faktit që ndryshimet kushtetuese nuk do ta kenë shumicën e nevojshme", theksoi VMRO-DPMNE.

Mickoski, siç ka bërë të ditur, në ndërkohë ka takuar grupin parlamentar dhe koalicionin, të cilët më pas kanë lëshuar një deklaratë në të cilën kanë rikonfirmuar qëndrimin se nuk i përkrahin ndryshimet kushtetuese në këto kushte. Janë publikuar edhe fotografi me nënshkrime të të 44 deputetëve të opozitës VMRO-DPMNE dhe koalicionit.
Mickoski mbrëmë nga podiumi në Prilep bëri apel për bashkim kombëtar dhe bashkim, siç tha, “për gjënë më të rëndësishme, që është se si të mbijetojmë si shtet dhe si të fillojmë të fitojmë duke i realizuar interesat strategjike të rëndësishme për të gjithë. qytetarë”. Mickoski tha se nuk ka çfarë thotë qeveria, ndryshime kushtetuese apo izolim, por duhet të ketë vetëm ruajtjen e identitetit dhe një shans të drejtë për të hyrë në Bashkimin Evropian.

Zëvendëskryeministri për Integrime Evropiane, Bojan Mariçiq, ka theksuar dje se pret që në takimin Kovaçevski-Mickoski të shtrohen të gjitha çështjet që kanë të bëjnë me ndryshimet kushtetuese, të diskutohet vetë teksti dhe procesi i zbatimit të tyre. sa më shpejt dhe thjesht për të vazhduar negociatat dhe për të hequr bllokimin e mundshëm.

- Mendoj se vetëm dialogu është zgjidhja më e mirë dhe para se të fillojë procedura në Kuvend, është logjike që liderët e partive më të mëdha politike të ulen dhe të bisedojnë. Qeveria do të jetë konstruktive dhe do të jetë gjithmonë konstruktive, thotë Mariçiq.

Ai theksoi se e rëndësishme është që opozita të kuptojë përgjegjësinë e saj në marrjen e këtyre vendimeve.

- E humbën atë shans për NATO-n, për Marrëveshjen e Prespës, nuk duhet, ja një mundësi që të mos e humbasin këtë herë, me faktin se kësaj radhe teksti, përmbajtja e amendamenteve është larg, shumë larg. , le të themi se është me më pak peshë dhe shkakton më pak probleme, krahasuar me atë që ishte më parë, tha Maricic.

Zëvendëskryeministrja për Çështje Evropiane, Mariçiq, është e vendosur se nëse nuk bëhen ndryshime kushtetuese, shansi për të hyrë në BE patjetër do të humbasë.

Deputeti Mile Lefkov përsëriti në një konferencë për media se e rëndësishme është që nuk do të ketë ndryshime kushtetuese nën diktim dhe duhet të mendohet se çfarë do të ndodhë pas rënies së amendamenteve kushtetuese.

Propozimi-iniciativa për ndryshime kushtetuese është në procedurë qeveritare dhe nuk dihet se kur do të kalojë në seancë. Pasi kjo të ndodhë, nisma do të dërgohet në Kuvend, i cili nis procedurën për ndryshimin e Kushtetutës. Propozimi duhet të hidhet në seancë brenda 30 ditëve. Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, së fundi deklaroi se ato 30 ditë për shqyrtimin e nismës nga deputetët mund të shfrytëzohen për bisedime politike.

Në seancën e mbajtur dhjetë ditë më parë, grupi punues miratoi propozim-iniciativën për nevojën e ndryshimit të Kushtetutës me udhëzime për ndryshime dhe plotësime.

Ndryshimet janë në seksionin Preambulë duke shtuar disa kombe. Në preambulë, pas "...popullit boshnjak", shtohen fjalët "populli bullgar, populli kroat, populli malazez, populli slloven, populli hebre, populli egjiptian", tha kryetarja e grupit punues, Margarita Tsatsa Nikolovska. pas takimit. Amendamenti i dytë, siç shtoi ajo, është në pjesën për diasporën dhe në amendamentin 34, i cili zëvendësohet me nenin 49 dhe amendamentin 2. Në këtë amendament të Kushtetutës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, i cili zëvendëson nenin 49 dhe amendamentin 2. , pas “...popullit boshnjak” shtohen edhe fjalët “popull bullgar, kroat, malazez, popull slloven, popull hebre, popull egjiptian”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës