Kovaçevski dhe Mickoski nuk mund të bien dakord për lidership, e lëre më për ndryshime kushtetuese

Takimi i Kovaçevskit dhe Mickoskit/Foto: Qeveria e RSM

Nga qëndrimet “konkrete” të Kovaçevskit se do të kërkojë mbështetje për amendamentet kushtetuese për të vazhduar rrugën evropiane të vendit dhe të Mickoskit se ndryshimet kushtetuese nuk do të ndodhin – duket e sigurt se lidershipi nuk do të “sigurojë” dy të tretat e shumicës. për hapjen e Kushtetutës.

Kryetarët e LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së, Dimitar Kovaçevski и Hristijan Mickoski, nuk ranë dakord as për temat që do të diskutohen në mbledhjen e kryesisë – i pari do të kërkojë mbështetje për ndryshimet kushtetuese, tjetri do të diskutojë se çfarë të bëjë pasi të dështojnë – as për formatin e takimit. Pasi Mickoski fillimisht e pranoi ftesën e Kovaçevskit për takim lider, për momentin nuk ka konfirmim zyrtar nëse takimi do të mbahet, edhe pse sipas informacioneve nuk është anuluar.

Sipas informacioneve të “Sloboden Pechat”, takimi i lidershipit ishte dashur të mbahej më 7 qershor, por situata u ndërlikua pas informacioneve se do të merrnin pjesë edhe ekspertë, edhe pse marrëveshja e parë ishte për një takim tete-a-tete. mes Kovaçevskit dhe Mickoskit dhe, ndoshta, me praninë e një përfaqësuesi të palëve. Sipas opozitës, rritja e numrit të pjesëmarrësve do të thotë zbehje e takimit.

Kryeministri dhe lideri i LSDM-së Kovaçevski tashmë i ka dërguar ftesë Mickoskit dhe takimi i kryesisë duhet të mbahet më 7 qershor në Klubin e deputetëve, ndërsa ende nuk dihet se kush do të marrë pjesë në të.

“Në takim do të diskutojmë, siç thashë, dy tema kryesore. E para janë vendimet që duhet të merren për të vazhduar integrimin evropian të vendit tonë, d.m.th., për t'i dhënë zë Maqedonisë evropiane, dhe tema e dytë ka të bëjë me fqinjët - qasja që duhet të kemi si shtet në ndërtimin e marrëdhënieve të mira me të gjitha shtetet tona fqinje, thotë Kovaçevski.

Kryeministri nga Samiti i Komunitetit Politik Evropian në Moldavi tha sot se jemi para vendimit nëse jemi për Evropën apo për izolim. Ai tha se pas mesazheve të djeshme të kryetares së KE-së, Ursula von der Leyen dhe presidentit francez Emmanuel Macron për integrimin evropian të Maqedonisë, duhet të jetë e qartë për të gjithë në vend se nuk do të ketë kornizë të re negociuese dhe ne jemi vetëm përballë vendimit për të futur kombet në Kushtetutë.

“Tashmë projekt-amendamentet janë në Ministrinë e Drejtësisë dhe pasi të miratohen në seancën e qeverisë do të dërgohen në Kuvend. Para kësaj do të kem një takim me kryetarin e partisë më të madhe opozitare VMRO-DPMNE dhe ekipin e tyre ku do ta ndajmë planin dhe me këtë besoj se kemi kapacitete siç ka qenë deri më tani. , të marrim vendime të tilla që do të mundësojnë një të ardhme më të mirë për qytetarët tanë”, tha Kovaçevski.

Mickoski mbetet i mendimit se nuk do të ketë ndryshime kushtetuese dhe se në mbledhjen e lidershipit (nëse ndodh) duhet të diskutohet se çfarë do të ndodhë më pas.

“Ne si parti politike nuk kemi ftesë zyrtare nga Dimitar Kovaçevski. Nuk kemi as axhendë sipas së cilës do të diskutohet, as propozim-format për pjesëmarrësit... Nuk është korrekte që ndryshimet kushtetuese të udhëtojnë në Kuvend, stokmeni, të shkruara në terk bullgar, dhe kryeministri kërkon një lidership. takim. Kjo do të thotë se as dëshira e tij për t'u takuar dhe për të bërë një marrëveshje reale për të ardhmen e Maqedonisë sonë nuk është e sinqertë. Duhet të diskutojmë diçka që është shkruar tashmë. Ato ndryshime kushtetuese do të përfundojnë keq sepse nuk do të kenë mbështetje, por askush nga qeveria nuk thotë se çfarë do të ndodhë më pas. Duhet të shohim se çfarë plani po ecën përpara, sepse nuk mund ta mbyllim vendin dhe të mos dimë se çfarë të bëjmë më pas. Fakti që ndryshimet kushtetuese do të hyjnë në procedurë parlamentare është një pjesë e planit, por nëse dështojnë, është logjike që Dimitar Kovaçevski të japë dorëheqje të parevokueshme, të bjerë kjo Qeveri dhe gjithçka që vijon”, thotë Mickoski.

Nga qëndrimet “konkrete” të Kovaçevskit se do të kërkojë mbështetjen e liderit të opozitës për amendamentet kushtetuese për të vazhduar rrugën evropiane të vendit dhe të Mickoskit se ndryshimet kushtetuese nuk do të ndodhin tani, rezultati i lidershipit se ajo nuk do të ndodhë. “sigurojnë” dy të tretat e shumicës për hapjen e Kushtetutës.

Edhe analistët politikë nuk presin ndryshime pozitive dhe kompromis mes Kovaçevskit dhe Mickoskit. Por pavarësisht nga rezultati i takimit, ata besojnë se dialogu duhet dhe duhet të vazhdojë.

"Unë mbetem me kujdes optimist." Është e pamundur që liderët e partive më të mëdha rivale politike të kenë të njëjtin këndvështrim politik, atëherë ata do të ishin një parti. Deklaratat e Kovaçevskit dhe Mickoskit i shoh si qëndrime fillestare para takimit. Në nivel lidershipi mund të bien dakord për disa qëndrime, mund të mos i afrohen asnjë pozicioni, por dialogu politik duhet të jetë i gjallë. Ka mundësi të ketë më shumë takime. Procesi për ndryshime kushtetuese mund të dështojë, por liderët e partive më të mëdha do të duhet të ballafaqohen sërish”, thotë analisti politik Petar Arsovski.

Politikologu Sinisha Pekevski takimin e liderëve e vlerësoi si PR të keqe për qeverinë.

Takimi nuk do të sjellë asgjë dhe është vetëm shpërqendrim nga gjërat e rëndësishme në Maqedoni, marrëveshja me “Bechtel dhe Enka”, situata në Këshillin Gjyqësor, emërimi i kuadrove të paaftë në drejtori... Ky është thjesht PR i keq. dhe teatri nga LSDM. Nëse thonë se kanë dy të tretat e shumicës për ndryshimet kushtetuese, pse këto takime? pyet Pekevski.

Ndërsa analisti politik Marko Troshanovski nuk beson në një rezultat pozitiv të lidershipit.

“Situata duhet të ishte ushqyer me kohë dhe në konsultim me opozitën. Tani nuk mendoj se një marrëveshje është e mundur. Mirëpo, është mirë që dialogu zhvillohet, por jo në takime të lidershipit, por në Kuvend, sepse anketa e fundit ka treguar se Kuvendi është institucioni ku duhet të diskutohen çështjet kombëtare dhe strategjike”, thotë Troshanovski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës