Kovaçevski: Qytetarët dhe deputetët do të thonë nëse duhet të zgjidhet president në Kuvend

Kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski / foto: printscreen MPB

Kryetari i LSDM-së Dimitar Kovaçevski thotë se mandatet parlamentare dhe qeveria e ardhshme do të përgjigjen nëse do të zgjidhet president në Kuvend pasi BDI-ja e prezantoi idenë dje. presidenti i shtetit të zgjidhet në Parlament me dy të tretat e shumicës dhe Badenter. Tani në parazgjedhore, siç shtoi ai, do të ketë shumë njoftime dhe premtime nga politikanët, por fjalën e fundit për të gjitha këto do ta thonë qytetarët më 8 maj.

- Tani jemi praktikisht në një fushatë elektorale, të gjithë do të bëjnë premtime, disa do të propozojnë diçka që nuk varet vetëm prej tyre. Për shembull, nëse flisni për kushtetutën, kjo varet nga dy të tretat, kështu që nuk do ta komentoja këtë për 80 ditët e ardhshme. Në fund pas 8 majit qytetarët do të thonë çfarë të duan. Në këtë moment nuk kemi diskutuar për zgjedhjen e presidentit në Kuvend. Qytetarët do të thonë atë që është e pranueshme për ta, dhe numri i deputetëve do të thotë se çfarë është e pranueshme. Më 8 maj do të vijë vendimi që do të thonë qytetarët, tha Kovaçevski.

Sipas tij, Penarovski është kandidat serioz për president, por jo i vetmi, dhe se kush do të jetë duhet të vendosin nga organet më të larta partiake. Si parti, thotë ai, do të bëjnë koalicion me të gjithë ata që ndajnë vlerat e tyre.

- Sa i përket koalicionit dhe koalicionit, LSDM mbetet në qëndrimin e saj se do të udhëheq një koalicion që do të përbëhet nga parti me vlera të njëjta, që është anëtarësimi i Maqedonisë në BE, përmbushja e obligimeve të anëtarësimit në NATO dhe ndërtimi i vlerave evropiane. Nuk them kurrë derisa të merren disa vendime. Sa i përket koalicionit me BDI-në, unë jam kryetar i LSDM-së që është partia më demokratike dhe vendimet i shpallim pasi të vendosin organet e partisë. Në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale do të ketë regjistrim, nuk ka arsye që të mos ketë regjistrim, tha Kovaçevski.

Ai sot ka vizituar Zhelinën në Tetovë, ku ka vizituar një fabrikë prodhuese.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës