Kovaçevski: Dënoj gurëzimin e klubit maqedonas, të gjenden dhe të ndëshkohen autorët

Facebook

Kryeministri Dimitar Kovaçevski "dënoi ashpër aktin vandal" të goditjes me gurë të klubit maqedonas "Nikola Jonkov Vaptsarov" në Bllagoevgrad.

“Gjuajtja me gurë e klubit maqedonas “Nikola Jonkov Vaptsarov” në Bllagoevgrad është një akt vandalizmi që e dënoj ashpër. Aktivitete të tilla nuk përputhen me politikën e dakorduar për avancimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore, respektit të ndërsjellë dhe miqësisë mes dy shteteve fqinje, ka thënë Kovaçevski në një postim në profilin e tij në Facebook.

Ai tha se pret që institucionet në Bullgari t'i gjejnë autorët dhe t'i dënojnë sa më shpejt.

“Pres që institucionet kompetente në Bullgari të gjejnë dhe sanksionojnë sa më parë autorët dhe të dënojnë vandalizmin. “Maqedonia e Veriut, në frymën e vlerave evropiane, do të vazhdojë përpjekjet e saj për të forcuar agjendën diplomatike dhe pozitive ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë”, shtoi kryeministri Kovacevski në njoftim.

Më parë partitë politike Majtas и VMRO-DPMNE dënoi rrënimin e klubit maqedonas, dhe dënime mori edhe nga presidenti i Maqedonisë Stevo Pendarovski.

Është vrarë me gurë klubi maqedonas “Nikola Vaptsarov” në Bllagoevgrad

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës