Kovaçevski për VMRO-DPMNE: Bëhuni burra deri në fund, me ambasadorin grek ju e imagjinoni veten verior, por nga ana tjetër "kurrë verior"

Dimitar Kovacevski/ Foto: Sloboden Pechat/ Slobodan Djuric

Kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, gjatë vizitës së tij në Zhelinë të Tetovës, duke iu përgjigjur pyetjes se a mund të vazhdohet afati i dokumenteve të udhëtimit me emrin e vjetër të shtetit, tha se kanë biseduar me përfaqësues të Greqisë, por qëndrimi ishte se marrëveshja duhet të respektohet, veçanërisht në pjesën e përdorimit të emrit kushtetues.

"Gjithçka po zhvillohet në përputhje me marrëveshjet ndërkombëtare që nuk duhet të ndryshohen nëse nuk kemi pëlqimin e partnerëve tanë ndërkombëtarë dhe palës tjetër që e ka nënshkruar Marrëveshjen e Prespës, gjegjësisht Greqisë", shtoi Kovaçevski.

Sipas tij, mosrespektimi i emrit të vendit nga VMRO-DPMNE-ja flet për dyfytyrësinë, populizmin dhe patriotizmin e rrejshëm të tyre.

“Greqia shprehu qëndrimin e mosrespektimit të marrëveshjes nga ana jonë ku përfaqësuesit tanë ndryshojnë mbishkrimet në konferencat ndërkombëtare. Ne si shoqëri duhet të vendosim se çfarë duam, populizmi nuk na çon askund. VMRO-DPMNE thotë se marrëveshja me Greqinë është realitet. Edhe pse thanë se ditën që do të vijnë do ta kthejnë emrin kushtetues, tani e shihni që thonë se marrëveshja ka qenë realitet dhe duhet respektuar dhe të njëjtën gjë do ta bëjnë për çdo gjë tjetër. Por kur të dalin jashtë, kur duan të tregojnë se sa patriotë janë, do të shohin një mbishkrim me Maqedoninë e Veriut dhe do ta fshijnë me stilolaps. Nëse ju jeni të vendosur, siç jemi të vendosur që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s dhe ne jemi të vendosur të bëhemi anëtare e BE-së dhe kemi votuar për kornizën e negociatave, kemi treguar vizion, atëherë edhe pala tjetër duhet të tregojë. vizion dhe guxim. Nëse janë kundër marrëveshjes së Prespës, le të thonë se janë kundër, nëse janë kundër kornizës së negociatave, le ta thonë, por nuk duhet të jetë si ndarja territoriale, krijuan histeri dhe referendum, erdhën në pushtet dhe nuk e ndryshoi ndarjen territoriale. Nëse je burrë, bëhu burrë deri në fund, jo një ditë e mirë me ambasadorin grek përballë Maqedonisë së Veriut, dhe në anën tjetër "kurrë veriore". Nëse jeni kundër diçkaje, thoni se jeni kundër, tha Kovaçevski.

Ai ka komentuar edhe apanazhin prej 2.500 eurosh që do të marrë, duke thënë se e gjitha është në përputhje me ligjin. Ligjet duhet të respektohen, nëse nuk do të respektoheshin nuk do të kishim rritje të pagës minimale, thotë lideri i LSDM-së.

- Kam qenë kryetar i Qeverisë në një kohë të vështirë dhe i kryej detyrat e mia në përputhje me Ligjin për Qeverinë. Kam dhënë dorëheqjen dhe të gjitha vendimet që janë marrë më pas janë marrë sipas ligjeve. Unë besoj se të gjithë duhet të respektojnë ligjet dhe pikërisht si pasojë e respektimit të ligjeve të tilla kemi rritje të pagës minimale. Kjo është diçka që nuk mund të komentohet. Më akuzuan se kam kompani, opozita e përsëriste vazhdimisht, por u vërtetua se nuk kam kompani të mia dhe kjo vetëm vërtetoi se ishte vetëm një gënjeshtër, thotë Kovaçevski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës