Kovaçevski-Berbok: Gjermania qëndron në krah të Maqedonisë së Veriut për hapin e radhës drejt integrimit evropian

Foto: Qeveria e RSM

Gjermania qëndron në krah të Maqedonisë së Veriut për hapin e radhës drejt integrimit evropian, është mesazhi nga takimi i sotëm i kryeministrit Dimitar Kovaçevski dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë, Annalena Berbock.

Në takim, siç njoftuan nga Qeveria, bashkërisht u theksua miqësia dhe partneriteti shumëvjeçar i sinqertë dhe i fortë maqedono-gjerman, në 30 vjet nga vendosja e marrëdhënieve diplomatike, të cilat përfundojnë këtë vit.

Pritet që kjo çështje strategjike për vendin dhe rajonin të jetë në ballë të të gjitha subjekteve politike në vend. Theksohet se është e një rëndësie thelbësore për kontekstin e përgjithshëm gjeopolitik, që i gjithë rajoni të vazhdojë të ecë në rrugën e integrimit evropian. Dhe në këtë drejtim është i mirëpritur roli i kryeministrit Kovaçevski dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut, si faktor i dialogut dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, thuhet në njoftim.

Sipas Kovaçevskit, ardhja e Berbokut është “Një tjetër moment i rëndësishëm për Republikën e Maqedonisë së Veriut”.

Ne bëmë një hap historik dhe nisëm negociatat për anëtarësimin në BE në korrik 2022, që shënoi fillimin e një faze cilësore të re në marrëdhëniet me Bashkimin Evropian, pas 17 vitesh marrje të statusit kandidat dhe pas sfidave të shumta në rrugën e plotë. anëtarësimi në BE, me mbështetjen aktive të Gjermanisë, e cila ishte veçanërisht e rëndësishme gjatë presidencës gjermane të BE-së në vitin 2020. Sot e kemi përsëri atë mbështetje dhe është e një rëndësie të madhe sepse Gjermania gëzon një reputacion të madh dhe respekt të thellë tek qytetarët tanë, tha kryeministri gjatë takimit.

Në takim u bisedua edhe për bashkëpunimin ekonomik me Gjermaninë.

Gjermania është partneri i parë tregtar i Maqedonisë së Veriut në vitet e fundit, investitori i pestë i huaj direkt në vend, në të cilin punojnë rreth 200 kompani gjermane, që 45 për qind e totalit të eksportit maqedonas shkon në Gjermani dhe se diaspora e madhe maqedonase në Gjermani. është një tjetër urë e fortë në bashkëpunimin e ndërsjellë, u theksua në takim.

Është mirëpritur edhe përputhshmëria 100 për qind e politikës së jashtme të Maqedonisë së Veriut me politikën e përbashkët të jashtme dhe të sigurisë të BE-së.

Siç informojnë nga Qeveria, Kovaçevski ka theksuar se Maqedonia e Veriut është e gatshme të kontribuojë në proceset për stabilitet më të madh në sigurinë e përgjithshme evropiane si kryesuese e OSBE-së.

Politika e zgjerimit kontribuon më drejtpërdrejt në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajonin tonë, në përmirësimin e demokracisë, sundimit të ligjit dhe mbrojtjes së të drejtave dhe lirive të njeriut, vlerësoi ai.

Kovaçevski dhe Berbok folën edhe për rëndësinë e Procesit të Berlinit si forcë lëvizëse e bashkëpunimit rajonal në nivelin më të lartë dhe si iniciator i planeve të veprimit për tregun e përbashkët rajonal të Ballkanit Perëndimor dhe Agjendën e Gjelbër.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës