Kovaçevski: Nuk do të ketë amnisti për rastet e SJO-së dhe për 27 prillin

Foto: Facebook Kovachevski

As me ndryshimet në Kodin Penal, as me ligjin e ri për amnistinë, të dënuarit për çështjet e SJO-së nuk do të lirohen dhe as krimet e tyre nuk do të skadojnë së shpejti, u përgjigj kryeministri.

Nuk do të ketë amnisti për rastet nga ish- Prokuroria Speciale Publike (PSP), për “27 Prillin” dhe për zyrtarët aktualë për marrëveshje të shumicës prej dy të tretave me ligjin e ri për amnisti, ka vendosur kryeministri Dimitar Kovaçevski. Kovaçevski përsëriti se as ndryshimet në Kodin Penal nuk u pajtuan që të dënuarit për rastet e SJO të lirohen dhe as që krimet e tyre të skadojnë sa më parë.
Nga kjo del se nuk janë bërë marrëveshje ndërmjet BDI-së dhe LSDM-së me Gruevskin për kalimin e amendamenteve kushtetuese. Ishte partneri qeveritar, Aleanca për Shqiptarët, i cili më herët paralajmëroi se nuk do të ketë qeveri nëse të dënuarit për “27 Prillin” amnistohen, pas së cilës Gruevski dhe Mickoski hynë në luftë të hapur me akuza të ndërsjella se ka pasur takime dhe marrëveshjet për amnisti të të dënuarve të “27 Prillit”.

Kovaçevski edhe një herë i drejtoi gazetarët në gazetari hulumtuese

– Përgjigjja është jo. Ligji për amnistinë i përgatitur nga Ministria e Drejtësisë tashmë ka kaluar një herë në seancën e qeverisë dhe për ta harmonizuar atë me sektorin e legjislacionit, i është lënë hapësirë ​​edhe shtatë ditë të tjera për t'u harmonizuar administrativisht dhe do të kalojë në Kuvend. . Varet nga deputetët nëse, në çfarë forme dhe kur do të miratohet. Ministri i Drejtësisë sqaroi në detaje se ligji vlen për një kategori të caktuar të të burgosurve dhe të dënuarve që janë në vuajtje të dënimit me burgim dhe saktësisht është thënë se për çfarë nuk vlen - tha Kovaçevski.

Në pyetjen e një gazetari se ambasadori evropian David Geer tha për ndryshimet në Kodin Penal se ka dyshim se po nxitet mosndëshkimi, Kovaçevski e mohoi këtë.

– Nuk është absolutisht e vërtetë, sepse këto ligje janë në përputhje me praktikat e BE-së. Ne jemi një vend që aspiron për në BE. Kur të shihni Kodin Penal me ndryshimet e fundit, do të shihni se është një ligj identik me legjislacionin në Gjermani, Francë dhe Slloveni si për nga dispozitat ashtu edhe për nga masa e dënimeve. Nuk ka asnjë të vërtetë në spekulimet që janë përhapur. Kjo është vërtetuar, sepse edhe pas një muaji nga miratimi i amendamenteve, shihni se nuk ka ndodhur asgjë dramatike, as nuk është amnistuar për asgjë, por proceset vazhdojnë në bazë të 422 neneve sipas të cilave çdokush mund të ndiqet penalisht - thotë Kovaçevski.

Për të vërtetuar se ndryshimet e KK-së janë në përputhje me legjislacionin e BE-së, Kovaçevski edhe një herë i referoi gazetarët në gazetari hulumtuese.

- Ja, unë do t'ju bëj një pyetje: telefononi Brukselin kur u kapën në Parlamentin e BE-së për manipulimin e organizimit të Botërorit në futboll dhe kontrolloni se për cilin anëtar të Komitetit Qendror po ndiqen penalisht. A janë në paraburgim, mbi çfarë baze apo jo, teksa zhvillohen çështjet gjyqësore. Ne duam të jemi anëtarë të BE-së, le të shohim praktikat atje. A ka politikanë apo drejtorë kompanish që janë akuzuar për mosrespektim të procedurave? A janë nëntë vjet në paraburgim apo përderisa procesi është duke shkuar ata shkojnë në mitingje atletike dhe vrapojnë përgjatë Champs Elysees - thotë Kovaçevski.

Për sherrin mes Gruevskit dhe Mickoskit, kryeministri tha se nuk dëshiron të komentojë për dinamikë në partitë tjera. Për të është vendimtare që të gjithë të bashkohemi në ndërtimin e një shteti evropian, të marrim vendime që do të nënkuptojnë prosperitet për shtetin, të hapim rrugën drejt anëtarësimit të plotë në BE.

- Besoj se në opozitë ka njerëz që duan ta shohin vendin në BE. Nëse dikush e ka parë gabimin e izolimit të shtetit, ai është VMRO-DPMNE- tha Kovaçevski.

Gruevski dhe Mickoski vazhdojnë debatin

Akuzat se qeveria negocioi një amnisti në takime të fshehta për të siguruar një shumicë prej dy të tretash shkaktuan një përçarje midis Gruevskit dhe Mickoskit. Mickoski akuzoi Gruevskin se ka bartur USB me dokumente në zyrat e zyrtarëve të BDI-së për marrëveshje joparimore. Nga ana tjetër, Gruevski e akuzoi Mickoskin për bashkëpunim të fshehtë dhe plane të përbashkëta me ish-kryeministrin dhe liderin e LSDM-së, Zoran Zaev.

- Epo, a nuk ishte kundërshtari ynë i përbashkët politik, ai ishte "xhelati kryesor i të gjithë" mërguarve politikë nga VMRO-DPMNE, ishte një qeveri që ndryshoi emrin, Kushtetutën, kombësinë, identitetin, historinë. Me marrëveshjen me Greqinë na arrestuan deputetët për t'i shantazhuar për votim. Zaev pohoi në TV se "ne jemi të gjithë Siçki", "jemi një popull", etj. Deri para një apo dy vitesh, VMRO-DPMNE pretendonte se Zaev ishte politikani më i korruptuar, tradhtar. E shoh që tani kanë frikë t'ia përmendin emrin. A duhet të jemi aleatë politikë me të tani? A është fjala për shantazh – pyeti Gruevski në Facebook.

Mickoski nga Velesi më herët ka thënë se nuk është i lumtur për shkak të zënkave me paraardhësin e tij.

– Më duhet të them se si person, kjo korrespodencë publike me ish-kryetarin e VMRO-DPMNE-së nuk më gëzon dhe nuk është një betejë që e zgjodha, por padyshim askush nuk duhet të më vërë në provë vendosmërinë time për të këmbëngulur në qëndrimet tona të atij pranimi. diktatet nuk diskutohen me çdo kusht. As që mund të kalojë nëpër një derë të vogël apo ndonjë kombinim - tha Mickoski.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës