Kovaçevski - Ageler: Maqedonia e Veriut, pas anëtarësimit në NATO, duhet të bëhet anëtare e BE-së

Kryeministri Dimitar Kovaçevski sot pati takim me ambasadoren e SHBA-së në vend, Angela Price Ageler, për çështjet thelbësore lidhur me progresin e Maqedonisë së Veriut në integrimet evropiane, ku, siç njofton shërbimi për shtyp i qeverisë, u theksua rëndësia. jashtë - të gjitha partitë politike në vend të mbështesin rrugën evropiane të vendit.

Në të njëjtën kohë, thuhet në informacion, shprehet pritshmëria që të gjithë liderët politikë të kenë parasysh kontekstin aktual të ngjarjeve dhe në atë drejtim të merren vendimet e ardhshme politike në Kuvend.

- Si qeveri, ne respektojmë vullnetin e mirë të partnerit tonë të madh dhe strategjik, SHBA-së, si dhe të vendeve të tjera mike, anëtare të NATO-s dhe BE-së, të cilat na mbështesin në hapin e ardhshëm të integrimit evropian, i cili ka një drejtim përcaktues drejt anëtarësimin e plotë të vendit tonë në BE. Është realiste të pritet që kjo të ndodhë deri në vitin 2030 dhe ne jemi të gatshëm të punojmë me intensitet edhe më të madh në proceset e nevojshme reformuese. Qytetarët meritojnë të jetojnë në një shtet anëtar të Evropës, me cilësi evropiane të jetës dhe të ardhme evropiane për të rinjtë, në vendin e tyre të lindjes, tha Kovaçevski në takim, njofton shërbimi për shtyp i qeverisë.

Qeveria thekson se është riafirmuar mesazhi i qartë i SHBA-së se Maqedonia e Veriut pas anëtarësimit në NATO duhet të bëhet edhe anëtare e BE-së, për çka vendi ynë ka mbështetje të fortë dhe konkrete nga SHBA-të.

- Në takimin me ambasadorin amerikan Ageler, si dhe në takimin e kryeministrit Kovaçevski me senatorin Chris Murphy në Shkup dhe në takimet me përfaqësuesit e lartë amerikan Blinken dhe Escobar në SHBA, u konstatua miqësia e sinqertë afatgjatë dhe e suksesshme. Partneriteti strategjik ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe SHBA-së, i cili zhvillohet mbi parimet e besimit dhe mirëkuptimit, njofton shërbimi për shtyp i qeverisë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës