Kostoski udhëhoqi TFT drejt fitores ndaj Strumicës

Në hapjen e raundit të 20-të, përbërja e TFT sot ka festuar ndaj “Fenerxhias” StrumicaLiga e parë maqedonase e basketbollit (92:82). Mysafirët e nisën më mirë ndeshjen, por epërsia e tyre (8:2) zgjati vetëm tre minuta, pas së cilës vendësit konfirmuan rolin e tyre favorit për fitoren e 14-të në sezon.

Pasi “bardhezinjtë” pakësuan gabimet në sulm, dhe filluan të shënojnë nga distanca, u rikthyen në lojë dhe kaluan në avantazh me 23:19. TFT vazhdoi të diktonte ritmin dhe në vazhdim të ndeshjes, tashmë në çerekun e dytë, arriti një avantazh dyshifror (56:41) në pjesën e parë.

Basketbollistet vendase nuk u ndalën me kaq, ata e përfunduan detyrën në çerekun e tretë. Ai në të cilin në një moment kishin rezultatin më të lartë prej 76:47. Kryesuesi i ekipit favorit ishte Aleksandër Kostoski me dy rezultat 16 pikë dhe 14 asistime, ndërsa Lachlan Anderson 15 pikë.

Dyshifrore ishte edhe pesëshja startuese e Strumicë 2022. Krstajic u dallua me 21 pikë, 10 kërcime dhe shtatë asistime, ndërsa Obukwelu shënoi 20 pikë.