Kostadinovska-Stojçevska: Dita Evropiane e Gjuhëve është një nxitje për të gjithë qytetarët që të mësojnë dhe respektojnë gjuhët

Foto: Ministria e Kulturës

Gjuha maqedonase jeton përmes përkthimeve të qindra maqedonasve të huaj në Evropë dhe në botë si diplomatët tanë kulturorë. Ai respekt për gjuhën maqedonase na thërret që të kultivojmë dashurinë për të gjitha gjuhët e tjera evropiane si identitet kulturor i popujve të familjes sonë evropiane.

Kështu ka theksuar ministrja e Kulturës, Bisera Kostadinovska-Stojçevska, me rastin e 26 shtatorit, Ditës Evropiane të Gjuhëve.

Siç njoftojnë nga Ministria e Kulturës, ajo tha se Dita Evropiane e Gjuhëve është ditë edhe për gjuhën maqedonase, si një nga gjuhët evropiane.

– Një gjuhë përmes së cilës veprat e traditës sonë folklorike, por edhe e shprehjes sonë bashkëkohore maqedonase, inkorporohen në kulturën, trashëgiminë dhe traditën evropiane. Me gjuhën maqedonase kemi ndarë me Evropën veprat e Koneskit, Shopovit, Janevskit, Stefanovskit, Buzharovskës dhe një morie shkrimtarësh dhe poetësh të tjerë, tha Kostadinovska-Stojçevska.

Ai shton se Shekspiri, Kafka, Servantesi, Bodleri, Gëte dhe klasikë të tjerë evropianë dhe të mëdhenj të letërsisë bashkëkohore janë përkthyer në maqedonisht, si një nga gjuhët evropiane.

Sipas ministrit, Dita Evropiane e Gjuhëve është një tjetër nxitje për t'u thënë të gjithë qytetarëve që të mësojnë dhe respektojnë gjuhët për të transmetuar dashuri dhe mirëkuptim mes kombeve.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës