Opozita kosovare me një rezolutë kërkon dorëheqjen e Kurtit dhe shpërndarjen e Kuvendit

Foto: EPA-EFE / VALDRIN XHEMAJ

Kuvendi i Kosovës sot do të mbajë seancë plenare, ku do të diskutohet për tri vitet e Qeverisë së udhëhequr nga Albin Kurti, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Seanca e sotme parlamentare është caktuar për të hënën në seancën e Kryesisë së Kuvendit, me kërkesë të opozitës Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), e cila përmes rezolutës kërkon që “Qeveria t'i japë fund mandatit me dorëheqje ose me propozim për shkarkimin e tij”, dhe pas dorëheqjes apo shkarkimit, Kuvendi i Kosovës të shpërndahet.

Debati për trevjetorin e qeverisë së Lëvizjes Vetëvendosje (LSDM) ishte kërkuar edhe më herët, por për shkak të mungesës së kryeministrit Kurti në Kuvend, ai nuk mundi të mbahet.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës