Kosova nuk do ta sakrifikojë sovranitetin e saj për interesa ndërkombëtare, thotë zëvendëskryeministri Bislimi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, ka thënë sot për KTV-në se Kosova “nuk mund të sakrifikojë paqen dhe sovranitetin e saj për hir të interesave ndërkombëtare”.

Sipas tij, qëllimi i bashkësisë ndërkombëtare është ta mbrojë Serbinë nga ndikimi i Rusisë dhe për këtë ai kërkon nga qeveria e Kosovës që të sakrifikojë sovranitetin e saj.

“Qeveria e Kosovës nuk do ta sakrifikojë sovranitetin e saj për hir të interesave ndërkombëtare, që Serbia të dalë nga orbita ruse”, tha Bislimi.

Ai vlerësoi se bashkësia ndërkombëtare, nëse dëshiron ta ndëshkojë Kosovën, do ta bëjë këtë pavarësisht se çfarë vendos qeveria e Kurtit.

“Nëse ekziston vullneti i bashkësisë ndërkombëtare për vendosjen e masave ndëshkuese ndaj Kosovës, ato do të vendosen pavarësisht nga vendimet tona”, tha Bislimi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës