Kosova kërkon që UEFA të ndëshkojë Serbinë

Foto: FFK

Sindikata e Futbollit të Kosovës ka dërguar një ankesë në UEFA për siç thonë ata "mesazhe politike, shoviniste dhe raciste kundër Kosovës" në ndeshjen që Serbia luajti kundër Anglisë.

Në ndeshjen e djeshme Serbia është mposhtur nga Anglia dhe gjatë ditës janë vërejtur edhe disa incidente mes tifozëve serbë dhe shqiptarë.

Federata e Futbollit të Kosovës njofton opinionin se zyrtarisht i është përgjigjur UEFA-s për shkak të vendosjes së flamujve, parullave dhe mesazheve shoviniste e raciste nga tifozët serbë. Shfaqja e mesazheve të tilla në një ngjarje të madhe si kampionati evropian është e paarsyeshme dhe absurde. FFK-ja ka dërguar ankesë me provat e nevojshme në UEFA dhe kërkon masa disiplinore ndaj Federatës së Futbollit të Serbisë”, thuhet ndër të tjera në komunikatën nga Kosova.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës