Corne: Unë munda Schwiontek në të njëjtën fushë ku i dhashë fund serisë së fitoreve të Serenës

Alize Cornet/foto: EPA-EFE/KIERAN GALVIN

Tenistja franceze Alize Cornet është heroina e ditës në Wimbledon për shkak të fitores së tenistes më të mirë në botë Iga Schwiontek me 6:4,6:2.

Me këtë fitore, Corne theu serinë më të gjatë të fitoreve në shekullin e 21-të prej 37 triumfesh radhazi, që zotërohej nga tenisti numër një, Iga Svyontek.

- Jam pa fjalë. Kjo më kujtoi fitoren time ndaj Serena Williams tetë vjet më parë në të njëjtën fushë nr. 1 në Wimbledon. Kjo është terreni im i lumtur. Unë jam një fanse e madhe e Iga Šviontek, ajo është jashtëzakonisht e talentuar dhe jam shumë i lumtur që arrita ta mposht atë - tha Korne.

Francezja tani mban rekordin për numrin e paraqitjeve të njëpasnjëshme në turnetë e Grand Slam me 62, dhe në javën e dytë të Wimbledon u kualifikua për herë të parë që nga viti 2014.

– Jetoj dhe stërvitem për ndeshje të tilla, më motivojnë dhe besoj se mund të fitoj. Ajo ka fituar 37 ndeshje radhazi, por nëse Iga mund të mposhtet diku, është në bar. Prandaj, isha i bindur se mund t'ia dilja, isha i fokusuar dhe kisha në krah ekipin më të mirë dhe tifozët më të mirë - shtoi Korne.

Sfida e radhës për Kornën është ndeshja e XNUMX/XNUMX-tës me Ajla Tomljanovic.

Video e ditës