Seanca konstituive e Kuvendit të ri do të mbahet më 28 maj

Foto: Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut

Seanca konstituive e Kuvendit është caktuar të martën e ardhshme, më 28 maj. Seancën deri në zgjedhjen e kryetarit të ri të Kuvendit, sipas Rregullores së Punës, do ta drejtojë deputetja më e vjetër, ndërsa në përbërjen e sapozgjedhur është deputetja Merita Kolci Kodjaxhaku.

Shërbimi i Kuvendit për media sot informoi se kryetari i Kuvendit Jovan Mitreski, në bazë të nenit 9 paragrafi (2) të Rregullores së Kuvendit, ka mbajtur takim me përfaqësuesit e partive politike të përfaqësuara në Kuvendin e sapozgjedhur, në e cila seanca konstituive u vendos me konsensus, pas mbajtjes së zgjedhjeve të njëmbëdhjetë parlamentare, që do të mbahen më 28 maj 2024, e martë, në orën 11:XNUMX.

Presidenti Mitreski i informoi të pranishmit se në rendin e ditës së seancës konstituive, sipas Rregullores së punës, do të jenë tri pika, gjegjësisht zgjedhjen e Komisionit verifikues, zgjedhjen e Komisionit për zgjedhje dhe emërime dhe zgjedhjen e kryetar i Kuvendit.

Seanca konstituive, sipas Rregullores së re, zgjat maksimumi tri ditë, ndërsa Kuvendi konstituohet me zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit.

Në takimin e sotëm morën pjesë Nikolla Miceski nga Koalicioni "Maqedonia juaj" - VMRO-DPMNE; Oliver Spasovski nga Koalicioni për Ardhmërinë Evropiane - LSDM; Arbër Ademi nga Koalicioni "Fronti Evropian"; Halil Snopce nga Koalicioni "Vlen"; Borislav Krmov nga Partia e Majtë dhe Boban Karapejovski nga Lëvizja ZNAM - Për Maqedoninë tonë.

Në takim morën pjesë edhe Merita Kolci Kodjadziku, si deputetja më e vjetër, si dhe Sekretarja e Përgjithshme e Kuvendit, Cvetanka Ivanova.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës