Konjufca lirohet nga akuza për hedhjen e gazit lotsjellës në Kuvendin e Kosovës në vitin 2016

foto MIA

Gjykata Themelore e Prishtinës sot ka shpallur pafajësinë për kryetarin aktual të Kuvendit të Kosovës. Glauk Konjufka, i akuzuar për hedhjen e gazit lotsjellës në sallën e Kuvendit gjatë seancës plenare në vitin 2016, njoftoi korrespondenti i MPB-së nga Prishtina.

Gjyqtarja Edita Chanta shpalli vendimin sot, pa praninë e Konjufcës në seancë.

Në aktakuzë thuhet se në Kuvendin e Kosovës më 10 gusht 2016, si deputet i Lëvizjes Vetëvendosje (VV), atëherë parti opozitare, Konjufca ka hedhur në sallë një bombol me gaz lotsjellës, për shkak të të cilit deputetët janë penguar. nga qëndrimi në të, njofton organizata joqeveritare që ndjek gjyqësorin e Kosovës, “Betimi për Drejtësi”.

Sipas gjyqtares Chanta, nuk është vërtetuar se Konjufca ka kryer veprën penale “Përdorimi i armës apo mjeteve të rrezikshme”, pasi asnjë nga dëshmitarët nuk e ka inkriminuar.

Prokurori Besart Mustafa, në fjalën përmbyllëse të seancës së mbajtur më 23 të këtij muaji, kërkoi që Konjufca të dënohet për veprën që akuzohet, ndërsa avokatja mbrojtëse e Konjufcës, avokatja Arbnora Zeqiri, kërkoi që ai të shpallet i pafajshëm.

Më 03.02.2017 shkurt 10.08.2016, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka dorëzuar aktakuzë kundër Konjufcit, duke e akuzuar atë për dy vepra penale. Deputeti i opozitës në atë kohë akuzohej se “më datë XNUMX, gjatë një seance në sallën e Kuvendit të Republikës së Kosovës..., në cilësinë e deputetit, në kundërshtim me ligjin, ka përdorur një armë, në mënyrë të tillë që gjatë seancës ka hedhur gaz lotsjellës në sallë”.

Me këtë Konjufca akuzohej se ka kryer veprën penale “Përdorimi i armës apo armës së rrezikshme” nga neni 375 paragrafi 1 i Kodit Penal, i cili dënohet me burgim nga një deri në tetë vjet. Akuza për plagosjen e një zyrtari gjatë kryerjes së detyrës zyrtare është hedhur poshtë nga gjykata.

Kryetari aktual i Kuvendit të Kosovës u mbrojt duke heshtur gjatë gjithë procesit gjyqësor.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës