Më në fund të lirë – çfarë na thonë pengjet izraelitë të liruar

Rripi i Gazës

Thirrja shkaktoi ndjenja të përziera për Yair Moses. Nëna e tij, Margalit, pritej të ishte ndër pengjet e para që do të liroheshin nga Rripi i Gazës më 24 nëntor, vetëm disa orë pas hyrjes në fuqi të armëpushimit. Organizata militante islamike terroriste Hamas e mori Margalit Mozes në Gaza më 7 tetor, pasi ajo u rrëmbye nga shtëpia e saj në Kibbutz Nir Oz.

“Sigurisht që ishim shumë të gëzuar, por ishim edhe shumë të shqetësuar”, tha djali i saj Yair Mozes për DV.

Përpara publikimit të parë, askush nuk e dinte nëse do të ndodhte në të vërtetë, nëse njerëzit do të ishin vërtet në listë, si do të bëhej dorëzimi në Kryqin e Kuq, si do të shkonin në Egjipt, më pas në Izrael dhe për sa kohë do të merrte i gjithë procesi, thotë Moisiu.

Vetëm kur pa nënën e tij 78-vjeçare në videot e para të publikuara nga Hamasi, ku tregoheshin pengjet që po dorëzoheshin në Kryqin e Kuq Ndërkombëtar, dhe papritmas e kuptoi se ishte e vërtetë dhe se ajo me të vërtetë po vinte. në shtëpi.

“Në momentin që e pamë duke bërë dorë nga makina dhe më pas duke vrapuar drejt autobusit, e dinim se dukej se ishte mirë, të paktën fizikisht. Dhe sigurisht, ishim të lumtur në mënyrë të paimagjinueshme”, thotë Mozes.

Nga jashtë, shumë nga 110 personat e liruar tani dukeshin të padëmtuar. Edhe pse shumë ishin të dobësuar, shumica e pengjeve, përveç atyre të plagosur gjatë rrëmbimit, nuk kishin lëndime të dukshme. Por shëndeti i tyre mendor është shqetësues.

Kur njerëzit u rrëmbyen nga vende të ndryshme në Izraelin jugor në mëngjesin e 7 tetorit, disa prej tyre duhej të shikonin të afërmit ose fqinjët e tyre duke u vrarë. Të tjerët, deri në lirimin e tyre, nuk e dinin se ishin rrëmbyer edhe bashkëshortët apo të afërmit e tjerë.

Burrat e rritur izraelitë që u rrëmbyen ende nuk janë liruar.

Në sulmet terroriste të 7 tetorit, Hamasi vrau 1.200 izraelitë dhe rrëmbeu 239 njerëz dhe i çoi në Rripin e Gazës. Në Gaza, nga ana tjetër, më shumë se 15.800 palestinezë janë vrarë nga bombardimet e ushtrisë izraelite që nga fillimi i luftës. Ky është informacion nga Ministria e Shëndetësisë e Gazës e kontrolluar nga Hamasi dhe ky informacion nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Pak nga pak, përvojat e pengjeve po përhapen dhe po tërheqin vëmendjen e publikut izraelit, megjithëse për momentin historitë janë ende të fragmentuara. Dhe jo gjithçka që të liruarit u thonë familjeve të tyre nuk publikohet. Margalit Mozes, për shembull, i tha shumë familjes, thotë i biri.

"Por ne nuk mund t'i ndajmë të gjitha." Na kërkuan që të mos e bënim këtë për shkak të shqetësimit për pengjet që ishin ende atje”.

Ai nuk tha se kush i kërkoi familjes që të mos e bënte këtë.

“Ajo që mund t'ju them është se ajo po përpiqej të qëndronte pozitive, po përpiqej të ndihmonte të tjerët, për shembull kur të moshuarit duhej të shkonin në tualet. “Ajo u përpoq të këndonte me të tjerët, të fliste me ta”.

Në videot e luftëtarëve të Hamasit që ua dorëzonin pengjet punonjësve të ndihmës nga Kryqi i Kuq Ndërkombëtar, disa nga pengjet u përshëndetën me dorë rrëmbyesve të tyre.

"Ishte një performancë që ata duhej ta pranonin," thotë Asher Ben Arieh, një profesor në Shkollën e Punës Sociale Paul Berwald në Universitetin Hebraik të Jerusalemit.

Raportet e atyre që kanë dalë nga robëria, gjetjet fizike dhe psikologjike, historitë që dëgjojmë – të gjitha nuk janë aspak miqësore, thotë ai.

Ai specialist i traumës së fëmijëve ka punuar në udhëzime për trajtimin e pengjeve pas lirimit, veçanërisht duke folur me fëmijët dhe nënat.

“Ka pasur edhe dëshmi të pengjeve tajlandeze”. Disa u trajtuan më mirë, të tjerët më keq. Disa u rrahën, të tjerëve nuk u dhanë ushqim, të tjerëve u penguan të flinin. Ishte brutale”, thotë Ben Arieh.

Të afërmit e disa pengjeve të tjerë folën për përvojat e tyre në mediat izraelite dhe të huaja, le të themi se në fillim kishte ushqim të mjaftueshëm, e më pas gjithnjë e më pak, vetëm pak oriz dhe biskota. Dymbëdhjetë vjeçari Eitan ishte detyruar të "shikonte video horror që nga 7 tetori", tha tezja e tij Deborah Cohen, duke shtuar se ai u mbajt vetëm në një dhomë për disa kohë.

“Kur mbërriti në Gaza, njerëzit me të cilët kaloi e rrahën”, tha Cohen për televizionin francez.

Ai gjithashtu thotë se fëmijët kërcënoheshin me armë nëse do të fillonin të qanin.

Nëntë vjeçarja Emily ka pëshpëritur vetëm që nga kthimi nga Rripi i Gazës, thotë babai i saj.

“Kur ajo më foli, nuk kuptoja asgjë”, thotë babai.

Daja i 13-vjeçares Hilla, gjithashtu një prej pengjeve të liruar, flet për 50 ditë në errësirë, pa mundësi dushi dhe me pak ushqim. Disa njerëz, thotë ai, flinin në stola, të tjerët në dyshekë në dysheme. Atyre iu tha që të pëshpërisnin ditën dhe të qëndronin të qetë natën, tha xhaxhai i saj Yair Rotem për mediat izraelite.

Mjekët dhe psikologët këshillojnë familjet që të mos i rëndojnë të liruarit duke bërë shumë pyetje apo duke kërkuar informacion. Gjithçka që u nevojitet tani është një ndjenjë kontrolli mbi jetën e tyre përsëri, thotë eksperti i traumës Asher Ben Arieh.

“Gjëja më e rëndësishme është të mos vendosësh për ta. Duhet t'i pyesni se çfarë duan të bëjnë dhe çfarë nuk duan të bëjnë dhe t'i lini të marrin përsëri kontrollin e jetës së tyre sa më shumë që të jetë e mundur", thotë Ben Arieh.

Për Yair Moses, makthi nuk ka përfunduar, pasi babai i tij është ende në duart e Hamasit. Prindërit e tij të divorcuar jetonin në Kibbutz-in e sulmuar Nir Oz dhe babai i tij 80-vjeçar nuk ka marrë asnjë lajm prej dy muajsh. Izraeli beson se Hamasi ende mban peng 137.

“Çdo ditë më shtohet shqetësimi për babain tim, por edhe për të gjithë ata që janë ende atje”, thotë Moisiu.

Ai vetë është rritur në Nir Oz dhe njeh shumë nga banorët e kibucit personalisht.

“Për mua nuk është vetëm një listë me emra, i kam njohur të gjithë. Por edhe të tjerë që nuk i njoh, të rinj nga partia në Reimot, ushtarë... Të gjithë duhet të kthehen”, thotë Mozes.

Deutsche Welle

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës