Kompresorët kanë dështuar gjatë një operacioni tek një fëmijë dhe një pacient me kancer, por askush nuk ia ka thënë ministrit Taravari

Arben Taravari / Foto: Free Press / Dragan Mitreski

Ministri i Shëndetësisë, Dr Arben Taravari sot ka vizituar klinikat kirurgjikale në Qendrën Klinike. Prej më shumë se një muaji ka një problem me stacionin kryesor të kompresorit, ndaj sallat e operacionit funksionojnë me kompresorë të jashtëm. Në pyetjen e “Sloboden Pechat” nëse drejtorët i kanë thënë Taravarit se në dy raste, në dy operacione, ka dështuar kompresori i jashtëm, gjatë operimit të një fëmije dhe një të sëmuri me kancer, ministri tha se nuk ka marrë një informacion të tillë.

- Nuk kam një informacion të tillë, të paktën sot kam qenë në abdomen dhe ortopedi, jam takuar edhe me drejtorët. Mund të kontrolloj, pastaj të na njoftoj, tha doktor Taravari.

Ai tha se kishte folur me të gjithë drejtorët e klinikave kirurgjikale dhe drejtorin e shërbimeve të përgjithshme.

- Në disa salla operacioni nuk ka erë, dhe në kirurgjinë abdominale ndihet erë. Kjo është arsyeja pse anesteziologët nuk lejojnë funksionimin e sistemit qendror të kompresimit. Pres një raport nesër ose pasnesër, nga analizat e bëra.

Unë jam i interesuar se si mund ta zgjidhim problemin sa më shpejt të jetë e mundur. Më duhen disa ditë për të marrë një vendim - a do të shkojmë për një zgjidhje të shpejtë të problemit duke hapur një blerje të re dhe duke instaluar një sistem krejtësisht të ri, apo a mund të rregullohet kjo. Do t'ju them deri të premten, tha Taravari.

Numri i operacioneve është i reduktuar dhe më i ulët se periudha kur ka funksionuar sistemi qendror i ngjeshjes. Nuk ka zgjidhje afatgjatë dhe një numër i madh i pacientëve që kanë nevojë për operacion po vuajnë.

Stacioni i ri i kompresorit kushton gjysmë milioni euro dhe afati për zbatimin e plotë është deri në fund të dhjetorit nëse sistemi ekzistues nuk mund të riparohet.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës