Propozimi i përfunduar për përbërjen e qeverisë së re, votimi i shpallur për 22 dhe 23 qershor

Qeveria e RSM-së / foto: Dragan Mitreski - Free Press

Përbërja e propozuar e qeverisë së re ka përfunduar dhe së bashku me programin duhet të kalojë nesër në Kuvend, ndërsa votimi pritet të bëhet fundjavën e ardhshme. Kandidatët për anëtarë të qeverisë nga koalicioni “Maqedonia juaj” janë konfirmuar mbrëmë nga Komiteti Ekzekutiv dhe Qendror i VMRO-DPMNE-së. Nga “Maqedonia juaj” në qeveri do të jenë 15 anëtarë, tre prej të cilëve do të jenë zëvendëskryeministra, kuadro nga koalicioni “Vredi” do të menaxhojnë pesë ministri dhe do të kenë një post zëvendëskryeministër dhe dy portofol ministror do të drejtohen nga partia ZNAM - Për Maqedoninë tonë.

- Kam marrë mandat nga organet partiake për negociata dhe përbërjen e qeverisë së re dhe kanë përfunduar me sukses. Qeveria e re do të përbëhet nga partitë që janë pjesë e koalicionit Maqedonia juaj, koalicioni Vredi dhe partia politike ZNAM, një qeveri që ka mbështetje të gjerë nga elektorati, më shumë se 600.000 mijë vota të fituara në zgjedhjet që përfunduan më 8 maj. , dhe jam i sigurt se në 2/3 i përkrahim disa zgjidhje ligjore, zgjidhje reformuese ligjore që do të miratohen në Kuvendin e Maqedonisë në periudhën e ardhshme, tha mandatari dhe lideri i VMRO-DPMNE-së Hristijan Mickoski mbrëmë në një konferencë për media pas. seancat e Komitetit Ekzekutiv dhe Qendror.

Mandati propozon ministrin e mëparshëm teknik të Punëve të Brendshme Pançe Toshkovskin për ministër në këtë departament, për punë të jashtme dhe tregti të jashtme kryetarin aktual të Komunës së Aeroportit Timço Mutusski, ndërsa për financa nënkryetaren e VMRO-DPMNE-së Gordana Koçoska Dimitrieska. Aleksandar Nikolovski, nënkryetar i partisë dhe deputet për disa mandate, është propozuar për zëvendëskryeministër të Qeverisë dhe ministër i Transportit, nënkryetar i partisë, në Departamentin e Mbrojtjes Vllado Misajlovski, deputet dhe ish-ministër i Transportit. dhe për shoqërinë informative dhe transformimin digjital, zëvendësministri i mëparshëm shtesë në këtë menaxher Stefan Andonovski. Ministër i Vetëqeverisjes Lokale do të jetë ish-drejtori i NP “Vodovod i Kanalizë” Zlatko Pirinski, i cili në periudhën e kaluar ka drejtuar edhe kabinetin e Mickoskit.

Në Ministrinë e sapoformuar të Energjisë, Minierave dhe Burimeve Minerale, Sanja Božinovska, anëtare aktuale e KI-së dhe ekspert në energjetikë, Cvetan Tripunovski në bujqësi, pylltari dhe menaxhim me ujëra si personel me përvojë shumëvjeçare në departament, profesor. Vesna Janevska në arsim dhe shkencë i është propozuar Ministrisë për kulturë dhe turizëm aktori Zoran Ljutkov dhe në Ministrinë e sportit hendbollisti Borko Ristovski.

Partnerët e koalicionit, Partia Socialiste dhe Partia Demokratike e Serbëve, do të mbajnë gjithashtu poste zëvendëskryeministre. Ljupço Dimovski, kryetar i PS-së do të jetë zëvendëskryeministër dhe ministër për sistemin politik dhe Ivan Stoiljkovic, kryetar i DPS-së, zëvendëskryeministër përgjegjës për marrëdhëniet me komunitetet, ndërsa Shaban Saliu do të jetë ministër. pa portofol përgjegjës për integrimin dhe zbatimin e dekadës së romëve.

Mickoski tha se me rastin e zgjedhjes së potencialit kadrore dhe zgjidhjeve për përbërjen e qeverisë së re, ai është udhëhequr nga parimet e ndershmërisë dhe përkushtimit, siç theksoi - të jenë njerëz që do t'u japin energji të madhe proceseve dhe do të investojnë plotësisht në realizimin. të synimeve ambicioze të përcaktuara. - Nuk kemi luksin të mos ia dalim, as të përsërisim regjimet e kaluara ku do të humbasë lidhja me të vetmin popull sovran. Kam shumë shpresë tek këta njerëz që i propozoj dhe së bashku kemi shumë punë për të bërë, duhet të përveshim mëngët që në ditën e parë. Kushtet janë të dëshpëruara dhe duhet fillimisht stabilizim i situatës, e më pas rezultate të shpejta, tha përfaqësuesi Mickoski dhe tha se kanë plan ambicioz për reforma dhe projekte, zbatimi i të cilit do të fillojë nga dita e parë.

Zgjidhja kadrore për sekretarin e përgjithshëm të qeverisë njoftoi se ai do të jetë nga radhët e VMRO-DPMNE-së do të dihet shumë shpejt dhe do të jetë në rend dite të seancës së parë të qeverisë.

Partitë nga Koalicioni Vredi, sipas vendimeve të organeve të partisë dhe deklaratave të përfaqësuesve të partisë, do të menaxhojnë Ministrinë e Çështjeve Evropiane, ku propozim për ministër është Orhan Murtezani nga Alternativa, me Ministrinë e Mjedisit për të cilin Kandidat është Izet Majiti, kreu i Lëvizjes Demokratike, i cili duhet të jetë edhe zëvendëskryeministër i parë, si dhe me Ministrinë e Politikës Sociale, Demografisë dhe Rinisë dhe Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës, për të cilat personeli nga BESA Fatmir. Janë propozuar Limai, d.m.th Besar Durmishi. Sipas raportimeve të mediave, Departamenti i Shëndetësisë do të drejtohet nga kreu i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari.

Nga Lëvizja ZNAM - Për Maqedoninë tonë, nga ana tjetër, kandidatë të vendosur nga organet partiake janë Igor Filkov për ministër të Drejtësisë dhe Goran Minçev për ministër të Administratës Publike.

Mickoski pret që sot zyrtarisht t'i pranojë propozimet nga partnerët e koalicionit dhe nesër në Kuvend të dorëzojë propozimin e përbërjes dhe programit të punës së Qeverisë që do të votohet fundjavën e ardhshme.

"Pres realizim të suksesshëm, gjegjësisht votimi do të përfundojë në fundjavën e ardhshme, 22-23 qershor", tha Mickoski.

Për ndryshimet në Ligjin për Vetëqeverisje Lokale, ku parashikohet që nuk do të ketë zgjedhje të parakohshme në komunat kryetarët e të cilave do të kalojnë në pushtetin ekzekutiv, ai beson se të gjithë do të votojnë pa kushte, edhe pse siç thotë ai.

- Ligji është dorëzuar në Kuvend, pres që të gjithë deputetët ta votojnë pa kushte, sepse edhe pse VMRO-DPMNE-ja tani është e përshtatshme politikisht për zgjedhje, ne duam të jemi një qeveri që do të përgjigjet sa më shpejt. dhe nuk do të ketë standarde të dyfishta apo standarde të dyfishta. Ne vlerësojmë që paratë e qytetarëve nuk duhet të shpenzohen shtesë, ato zgjedhje në disa komuna mund të kushtojnë një milion euro, tha Mickoski.

Qeveria e re do të ketë 20 ministri, katër më shumë se ajo aktuale, pasi një javë më parë u miratuan amendamentet për riorganizimin e administratës shtetërore, për të cilën u sigurua një shumicë prej dy të tretash me disa prej deputetëve të Frontit Europian. Në zgjedhjet parlamentare të mbajtura muajin e kaluar, koalicioni "Maqedonia juaj" fitoi 58 deputetë, "Vredi" 14 dhe ZNAM gjashtë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës