Sa e sigurt është drejtimi i traktorit? Në një vit e gjysmë, dhjetë vdekje kanë ndodhur në aksidente trafiku me traktorë

Foto: MPB / ilustrim

Sipas të dhënave të Ministrisë së Punëve të Brendshme, në një vit e gjysmë janë regjistruar dhjetë vdekje traktoristësh apo pasagjerësh dhe vetëm në shtator tre persona kanë humbur jetën pasi kanë rënë nga traktori apo nga një aksident trafiku.

Në kulmin e të vjelave të vreshtave dhe frutikulturës, gjithnjë e më shumë traktoristë janë të pranishëm në trafik gjatë natës. Problemi është ngasja para lindjes së diellit kur dukshmëria është reduktuar ndjeshëm dhe automjeti ose rimorkioja e tyre nuk është e ndezur siç duhet. Kjo është “njolla e zezë” kur ndodh shpesh që dukshmëria e reduktuar të jetë shkak për shkaktimin e aksidenteve rrugore me persona të vdekur dhe të plagosur rëndë.

Siç bën të ditur Ministria e Punëve të Brendshme "Shtyp i lirë“, vitin e kaluar kanë vdekur katër shoferë traktori, ndërsa kanë humbur jetën edhe dy pasagjerë. Këtë vit nga korriku janë shënuar katër vdekje të personave që transportoheshin me traktor, ndërsa në buletinet e policisë gjatë muajit shtator janë shënuar tre vdekje. Për një vit e gjysmë janë lënduar 62 persona, prej tyre lëndime të rënda trupore kanë pësuar 21 persona, sipas statistikave që mban MPB.

Foto: MPB/Printscreen

 

Numri më i madh i vdekjeve është për shkak të përmbysjes së traktorëve, të cilët lëvizin në terrene të paarritshme, por policia ka regjistruar edhe raste kur traktorët marrin pjesë në aksidente trafiku me mjete të tjera.

Dy javë më parë, buletini i policisë regjistroi një rast ku një i mitur u përplas nga një traktorist i cili më pas u largua nga vendi i aksidentit.

Përveç traktorëve me defekte teknike dhe makinerive të pa ndriçuara, shkaktarë të aksidenteve rrugore janë edhe lodhja, por edhe marrja e alkoolit gjatë kryerjes së punëve bujqësore.

Gjoba për drejtimin e një traktori me sinjalistikë me defekt është rreth 200 euro, por shihet se traktoristët nuk kanë frikë dhe vazhdojnë t'i përdorin traktorët në kushte jashtëzakonisht të pasigurta. Ligji kërkon që traktorët të kenë sinjalizimin e duhur të dritës dhe për këtë nevojiten shumë pak para. Por pavarësisht kësaj, traktoristët nuk kujdesen për këtë.

Në të kaluarën, Këshilli Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugor ka zbatuar një numër të madh aktivitetesh parandaluese që synojnë ngritjen e vetëdijes për nevojën për ndriçim më të madh ose adekuat të traktorëve, rimorkiove dhe makinerive të tjera të lëvizshme kur ata marrin pjesë në komunikacion.

Ai ka dalë nga rruga me traktor dhe ka ndërruar jetë në vend

Një burrë ka humbur jetën, ai është përmbysur teksa drejtonte një traktor

Traktoristi ka goditur një të mitur në Kumanovë dhe ka ikur

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës