Si Ukraina është një mik i vërtetë i Serbisë

Një vit pas fillimit të luftës në Ukrainë, në Serbi ka ende një propagandë shumë të fortë pro Putinit dhe antiperëndimore, për shkak të së cilës disa qytetarë ende besojnë se agresioni rus në vendin fqinj është i justifikuar dhe legjitim.

Ukraina është një nga vendet e pakta evropiane që nuk e njohu pavarësinë e Kosovës. Një kohë të shkurtër pasi Kosova shpalli pavarësinë, atëherë Ukrainas Presidenti Viktor Jushçenko deklaroi se Ukraina nuk e njeh Kosovën dhe se ky qëndrim bazohet në interesat kombëtare të vendit dhe të drejtën ndërkombëtare. Kryeministrja ukrainase Yulia Tymoshenko tha më pas se Ukraina ka disa vende fqinje që përballen me probleme territoriale dhe se, para se të marrë ndonjë vendim, ajo dëshiron të dijë nëse Kosova tashmë është bërë normë, praktikë e zakonshme apo një ngjarje unike.

Në dhjetor të të njëjtit vit, Ministri i Punëve të Jashtme, Volodymyr Ohrizko, deklaroi në takimin e OSBE-së se Ukraina nuk do të bëjë kurrë kompromis për integritetin territorial të ndonjë vendi. Dy vjet më vonë, në qershor 2010, presidenti i atëhershëm i Ukrainës, Viktor Janukoviç, theksoi se ai kurrë nuk e kishte njohur pavarësinë e Abkhazisë, Osetisë Jugore apo Kosovës, pasi kjo ishte një shkelje e ligjit ndërkombëtar.

Prandaj, Ukraina nuk e ka njohur Kosovën as më parë vetveten për të gjetur veten në një situatë të ngjashme në vitin 2014, kur Rusia aneksoi Krimenë dhe separatistët pro-rusë morën kontrollin e Donbasit. Pas fillimit të luftës në Ukrainë në vitin 2022, çështja e njohjes së Kosovës nga ana e Ukrainë u përmend në disa raste. Deputeti ukrainas Oleksiy Goncharenko dorëzoi një projektligj në parlament për njohjen e pavarësisë së Kosovës dhe nisi një peticion të vendit.ta njohin Kosovën. Pasi Goncharenko loboi për gadishull Parlamenti ukrainas gjatë vizitës në Prishtinë është distancuar nga deklaratat dhe qëndrimet e tij.

И Ambasada e Ukrainës në Serbi, lidhur me kërkesa të ngjashme vitin e kaluar, përmes një komunikate deklaroi se qëndrimi parimor i Ukrainës në lidhje me qëndrimin e saj ndaj integritetit territorial dhe sovranitetit të Serbisë është i njohur.

Ukraina ishte ndër vendet e para që dënoi bombardimet e NATO-s në RF të Jugosllavisë

Tashmë më 25 mars 1999, Ukraina dënoi bombardimet e NATO-s në RF të Jugosllavisë, që filloi një ditë më parë. Një bombëata e dënuan sulmin dhe presidenti i atëhershëm i Ukrainës, Leonid Kuchma, Kryeministrin Valery Pustovyotenko, si dhe Presidentin e Parlamentit. Rada e Verkhovna (Parlamenti të Ukrainës) kërkoi, ndër të tjera, që të gjitha mjetet e ndikimit politik në NATO të përdoren menjëherë për t'i dhënë fund bombardimeve të RF të Jugosllavisë.

Ato ukrainase ministërri për pune te jashtme dhe për mbrojtja erdhi në Beograd tashmë më 27 mars 1999.

Ukraina u përpoq и për të ndërmjetësuar në krizën jugosllave, por nuk kishte ndikim të mjaftueshëm politik. Gjatë bombardimeve OD NATO, ukrainasit ishinUau ndihma humanitare për qytetarët e Serbisë dhe Malit të Zi, si dhe për refugjatët kosovarë në Maqedonia. Përveç udhëheqjes së Ukrainës, me Jugosllavinë u solidarizuan edhe qytetarët e Jugosllavisë. kjo terren. Në qytetet e mëdha të Ukrainës u mbajtën protesta kundër NATO-s, e cila u dënua bbombardimet, dhe pati edhe protesta para ambasadës amerikane në Kiev.

Më 20 prill 1999, Presidenti i Ukrainës, Leonid Kuchma, paraqiti një propozim në Kombet e Bashkuara. zgjidhja për çështjen e Kosovës, në të cilën mbikërkon ndërprerjen e sulmeve ajrore, tërheqjen e forcave jugosllave nga Kosova, si dhe ndërprerjen e armiqësiveato veprimet e shqiptarëve të Kosovës. ПShihemi se shpejti и vendosjen e forcave paqeruajtëse të OKB-së, të cilat do të përfshijnë ushtarë nga vendet që nuk morën pjesë NATO bombardimet dhe më pas një konferencë ndërkombëtare për paqen ku do të përpunohet një zgjidhje politike për çështjen e Kosovës bazuar në 10 pikat e Grupit të Kontaktit.dhe e politikemohim nga Rambuje.

Aleatët pas humbjes së territorit

Ukraina shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991. Në shkurt 2014, Rusia aneksoi Krimenë, një zonë ku shumica e popullsisë janë rusë. Në referendum, 97 për qind e pjesëmarrësve votuan për bashkimin e Krimesë me Rusinë. Një pjesë e madhe e komunitetit ndërkombëtar nuk i pranoi rezultatet e referendumit dhe në vitin 2014 BE vendosi sanksione kundër Rusisë. Në vjeshtë të të njëjtit vit, Vladimir Putin vjen në Beograd. Në vitin 2014, separatistët pro-rusë morën kontrollin e Donbasit, një territor që është gjithashtu kryesisht rus. Që atëherë zgjat konflikti mes ukrainasit ushtri dhe trupat e mbështetur nga Rusia. Serbia ka votuar dy herë kundër rezolutave të OKB-së për Krimenë, duke shkaktuar zhgënjim tek zyrtarët ukrainas në Beograd.

Megjithatë, në vitin 2014, Serbia ndryshoi Kodin Penal dhe vendosi dënime me burg deri në dhjetë vjet për qytetarët që marrin pjesë në luftëra jashtë vendit. Që atëherë, u dënuan më shumë serbë qytetarët që morën pjesë në konfliktet në Donbas në anën e separatistëve pro-rusë. Kur Vladimir Putin njohu pavarësinë e territoreve të shkëputura ukrainase të Luhanskut dhe Donetskut në shkurt 2021, Serbia nuk e dënoi atë, gjë që e zhgënjeu ambasadorin ukrainas në atë kohë, i cili tha se priste që Serbia ta dënonte masën. Vuçiq, megjithatë, tha në atë kohë se Beogradi do të dënonte njohjen nga Rusia të pavarësisë së rajoneve separatiste kur presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, në televizion. do të dënoi bombardimet e NATO-s. Pas fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës, Vuçiq deklaroi se Serbia e mbështet plotësisht integritetin territorial të Ukrainës, por se nuk do të vendosë sanksione. Serbia në Kombet e Bashkuara më shumë herë votuar në favor të Ukraina, megjithatë, nuk ka vendosur ende sanksione.

Вpër çlirimin e Beogradit më 1944 Morën pjesë edhe trupat ukrainase.

Ata morën pjesë në operacionet për çlirimin e Beogradit dhe Serbisë nga Gjermania naziste në vitin 1944 и forcat e Frontit të Tretë dhe të Dytë të Ukrainës, të cilat ishin në Ushtrinë e Kuqe. Gjatë Beogradi ofensive, njësiato në Frontin e Tretë dhe të Dytë të Ukrainës, nga të cilët 65 deri në 70 për qind ishin e përbërë nga Ukrainasit humbën më shumë se 18.000 njerëz. Gjenerali Vladimir Zhdanov, i cili së bashku me Peka Dapçeviqin dhe Fyodor Tolbukhinin i drejtonл Forcat jugosllave dhe sovjetike në çlirimin e Beogradit nga nazistët, bllum ukrainase. Ai lindi në Kiev dhe u bashkua me Ushtrinë e Kuqe si vullnetar.

Burimi: Demostat Autor: Milomir Mandic

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës