Sa do të kushtojë një festë e Vitit të Ri në Bansko?

Foto: Unsplash

Qendrat tradicionale të banjës në Bansko janë gati të mirëpresin turistët dhe çdo fjollë dëbore që bie mbi qytet është shpresë për një sezon të suksesshëm, raporton BTV bullgar.

Ndryshe nga sa pritej, çmimet e aranzhimeve për pushimet në Bansko nuk janë aq të larta sa komentohet në rrjetet sociale. Në një nga kafenetë, menyja për 8 dhjetor është 40 leva (20 euro) për person. Çmimet në lokalet e tjera variojnë nga 35 deri në 50 leva.

Për Vitin e Ri, çmimet fillojnë nga 100 BGN (rreth 50 euro), por në këmbim klientët marrin më shumë, raporton BTV.

Përveç ushqimit, Bansko ofron edhe kushte të mrekullueshme për turizëm skijimi, akomodim në komplekse të këndshme spa, me ujë mineral dhe kujdes për çdo turist dhe në këto vende çmimet ndryshojnë shumë.

Nga kontrolli rezultoi se në një hotel në Bansko, çmimi për një familje prej katër anëtarësh në ditë me mëngjes dhe darkë është rreth 400 leva. Për Vitin e Ri, ky çmim është dy herë më i lartë.

Përveç turistëve, edhe banorët e Banskos shpresojnë në borë të madhe, e cila do të tërheqë më shumë adhurues të sporteve dimërore në resort, si nga Bullgaria ashtu edhe jashtë saj.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës