Sa realiste është për Ukrainën të kthejë Krimenë?

Njësia speciale e Ukrainës në Krime / EPA-EFE/OLEG PETRASYUK
Njësia speciale e Ukrainës në Krime / EPA-EFE/OLEG PETRASYUK

Një nga qëllimet e deklaruara të luftës në Ukrainë është dëbimi i ushtarëve rusë nga territori i saj. Këtu përfshihet gadishulli Krime, të cilën Rusia e pushtoi në 2014. Këto gjetje janë veçanërisht të rëndësishme këto ditë që nga këto ditë upresidenti i fundit Volodimir Zelenski disa herë në deklaratat e tij e bëri të qartë se nuk donte të hiqte dorë nga gadishulli, i cili ishte ilegalekrijuar nga Rusia në 2014. Zelensky gadishull deklaroi ai pak para riato shpërthime të forta OBSH jehoiа në bazën ajrore ruse pranë qytetit Novofedorivka në pjesën perëndimore të gadishullit. Besohet se bëhet fjalë për një sulm ndaj Ukrainës, megjithëse deri më tani nuk ka asnjë konfirmim zyrtar dhe as Kievi nuk e ka marrë përgjegjësinë.

Ndërkohë, FrMoska zyrtare pretendon se ishte një "shpërthim municioni" dhe jo një sulm. Sipas deklaratës së Kremlinit, municioni shpërtheu "për shkak të pakujdesisë". Por nëse është vërtet një sulm, atëherë do të ishte sulmi i parë në Krimenë e pushtuar pas fundosjes së anijes luftarake “Moscow” në prill të këtij viti.

Zelensky në port/ Foto: EPA-EFE/SHËRBIMI I SHTYPIT PRESIDENTIAL I UKRAINIS

Rrezik përshkallëzimi i mëtejshëm

Paralelisht me këtë bBombardimi i objektivave në Krime në thelb do të kishte një kuptim krejtësisht të ndryshëm për Rusinë sesa lufta në Donbass ose në pjesën tjetër të Ukrainës. Moska e konsideron atë gadishull, të cilin e aneksoi në vitin 2014 në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare, si territor të saj, pra pas referendumit të panjohur ndërkombëtarisht, pjesë e Federatës Ruse. Sipas interpretimit të Moskës, lufta do të përhapej kështu në territorin rus dhe kjo sigurisht do të shkaktonte përshkallëzim të mëtejshëm të konfliktit. Por Ukraina gjithashtu e konsideron Krimenë si territorin e saj.

"Ne do të çlirojmë të gjitha zonat tona, në të vërtetë të gjitha, duke përfshirë Krimenë," tha ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksiy Reznikov. Si-ен-ен në mes të qershorit.

Megjithatë, siç shpjegohet nga këshilltari i qeverisë ukrainase, Yuri Zak, "minimumi real" tani për tani është që "forcat ruse të tërhiqen në kufijtë para 24 shkurtit".

Gjithmonë një gadishull i diskutueshëm

Për Moskën, Krimea është edhe më e rëndësishme se pjesa tjetër e Ukrainës. Ishte pjesë e Rusisë për më shumë se 200 vjet. Në shekujt 18 dhe 19, perandorët vendosën rusët etnikë atje dhe Stalini vazhdoi këtë politikë. Kjo është arsyeja pse shumica e popullsisë së atij gadishulli është ende pro-ruse.

Mural me një ushtar rus në një ndërtesë në Krime / Foto: EPA-EFE/STRINGER

Pas rënies së BRSS, Krimea mbeti zyrtarisht territor ukrainas, megjithëse Kievi nuk arriti kurrë të zëvendësonte Moskën si sundimtarin e vërtetë, dhe shumica e popullsisë mbeti pro-ruse. Kjo reflektohet në faktin se Kievi i dha gadishullit një status autonom, por edhe se ai kishte lidhur marrëveshje qiraje me Rusinë, për shembull për portin e rëndësishëm strategjik të Sevastopolit. Komanda e flotës ruse të Detit të Zi ishte gjithashtu e vendosur atje gjatë epokës sovjetike dhe Sevastopol është gjithashtu i vetmi port i rëndësishëm i përdorur nga Rusia që, ndryshe nga portet në veri, është pa akull gjatë gjithë vitit. Sevastopoli është i rëndësishëm si ushtarakisht ashtu edhe ekonomikisht.

Krimea u aneksua në SSR të Ukrainës vetëm në vitin 1954 - me urdhër të liderit të atëhershëm sovjetik Nikita Hrushovi dhe në rrethana që nuk janë sqaruar plotësisht deri më sot. Disa besojnë se arsyeja mund të ketë qenë se vetë Hrushovi është ukrainas. Marrëveshja e qirasë midis Ukrainës dhe Rusisë nuk ishte një problem i madh deri në vitin 2014.

Megjithatë, protestat pro-evropiane filluan në Maidan në Kiev dhe më pas u rrëzua presidenti pro-rus Yanukovych, i cili u detyrua të ikte në Moskë. Kështu, Kremlini u përball me rrezikun e humbjes së Sevastopolit dhe të gjithë Krimesë në planin afatgjatë, gjë që mund t'i shkonte kundërshtarit nëse Ukraina do t'i kthehej Perëndimit - veçanërisht NATO-s. Dhe kjo është arsyeja pse ai vendosi ta aneksojë atë territor në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare.

Marrëdhënie e paqëndrueshme

Rusia po përpiqet të forcojë më tej statusin e saj në Krime me luftën aktuale. Krahas pushtimit të Donbasit, Kremlini shpalli krijimin e një korridori tokësor për në Krime si një nga qëllimet më të rëndësishme ushtarake. Menjëherë pas aneksimit të gadishullit, Moska ndërtoi një urë shumë milionë dollarësh me një autostradë me katër korsi dhe një lidhje hekurudhore paralele. Që nga viti 2018, ajo urë lidh qytetin e Kerçit në lindjen e largët të Krimesë me Gadishullin Taman të Rusisë. Pa atë urë, Krimea nuk mund të arrihej me rrugë tokësore nga territori rus deri më tani.

Foto: EPA-EFE / STRINGER

Deri më tani i gjithë furnizimi prej rreth 2,3 milionë banorësh, aq sa banojnë aty, vinte nga deti apo nga ajo urë. Me pushtimet e mëtejshme në Ukrainën jugore, Putini do të arrinte sa vijon: kthimi në statusin para aneksimit do të bëhej praktikisht i pamundur. Ukraina do të shkëputej plotësisht nga qasja në Detin Azov dhe me Krimenë të futur në Detin e Zi si një pykë gjigante, Rusia mund të kontrollojë dhe bllokojë të gjithë trafikun e anijeve në Odessa, porti i fundit i mbetur i Ukrainës në Detin e Zi. Kjo strategji konfirmohet edhe nga luftimet e ashpra për ishullin e gjarpërinjve në brigjet rumune, shkruan German. Deutsche Welle.

Një rikthim realist?

Në Ukrainë, nga ana tjetër, nuk është e qartë se sa larg duhet të shkohet për ta kthyer Krimenë nën kontrollin e Kievit. Kthimi i gadishullit është "një çështje që duhet të negociohet në mënyrë diplomatike", tha këshilltari i qeverisë Zak. Presidenti Zelensky është gjithashtu i vetëdijshëm se rivendosja e kontrollit, edhe në rrethana shumë më të mira se sa është aktualisht, është pothuajse e pamundur:

Bombardohen bazat ushtarake ruse në Krime / Foto: EPA

"Unë mendoj se kjo do të thotë qindra mijëra viktima në anën tonë," tha Zelensky së fundmi për portalin amerikan të lajmeve Axios.

Megjithatë, aktualisht është plotësisht e paqartë se si mund të arrihet kjo përmes negociatave. Për shkak të ekuilibrit aktual të fuqisë, rëndësisë strategjike të Krimesë, por edhe për shkak të besnikërisë së qartë të shumicës dërrmuese të banorëve të saj ndaj Rusisë, kjo duket të jetë praktikisht e pamundur për momentin.

Video e ditës