Koalicioni i LSDM-së me 17 mijë vota më shumë ka numër të njëjtë të deputetëve sa Fronti Evropian

Koalicionet e udhëhequra nga LSDM dhe BDI u barazuan për sa i përket numrit të mandateve të marra në Kuvendin e ri, pasi pas rivotimit të djeshëm në shtatë vendvotime, BDI humbi një deputet në njësinë e gjashtë zgjedhore, të cilën e fitoi koalicioni Vredi.

Tani në Kuvendin e ri koalicionet e BDI-së dhe LSDM-së do të kenë nga 18 deputetë, Vredi 14, majtas 6, ZNAM 6, ndërsa fituesi i zgjedhjeve parlamentare VMRO-DPMNE 58 deputetë.

Pas rivotimit, i cili la Frontin Evropian pa një deputet, LSDM është forca e dytë politike në vend.

Koalicioni i LSDM-së ka gjithsej 154.444 vota të fituara në zgjedhjet parlamentare, ndërsa koalicioni i BDI-së gjithsej 137.690 vota.

Sipas ligjeve, disa funksione shtetërore si kryetari i KSHZ-së, RTVM, AVMU i takojnë forcës së dytë politike...

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës