Kush është Valerie nga kënga me të njëjtin emër të Amy Winehouse?

Amy Winehouse
Amy Winehouse / Foto: EPA/FRANTZESCO KANGARIS

Një nga këngët më të njohura Amy Winehouse është "Valerie", një hit i vitit 2006 që është bërë i preferuari i fansave, por pak e dinë se kënga është në të vërtetë një cover dhe fillimisht është shkruar dhe realizuar nga grupi britanik The Zutons. Ka shumë teori se për çfarë apo për kë bëhet fjalë kënga, por më në fund misteri është zgjidhur pasi është gjetur Valeria e “vërtetë” nga kënga, shkruan. "NME".

Foto: EPA / DOMENECH CASTELLO

Valerie Starr është një grimere e famshme nga Nju Jorku, e cila në një intervistë me Weiss zbuloi se si ishte në një lidhje me frontmenin e grupit Dave McCabe dhe tha se kënga në të vërtetë kishte të bënte me të, gjë që McCabe e konfirmoi.

“Ajo ishte në SHBA, unë isha në shtëpi dhe ishte si një kartolinë”, tha ai, duke treguar saktësisht se çfarë e frymëzoi për të krijuar këngën. Domethënë, Valerie për pak sa nuk shkoi në burg pas disa shkeljeve të trafikut, të cilat e penguan atë të vinte në Britaninë e Madhe. Në fund të fundit, Amy Winehouse pyeti në një këngë: "A keni nevojë për një avokat të mirë?"

“Më kujtohet kur më tregove për këngën. Ishte sikur “Kam shkruar një këngë për ty. Dhe u bë beqar”. Dhe ai nuk donte të më tregonte asnjë detaj. Ai ishte shumë i turpshëm për këtë. Dhe unë mendova, 'Valerie, si tingëllon kjo këngë?'”, pranoi Valerie.

Çifti fillimisht u takuan në një koncert në Florida, ku Zutons ishin akti i hapjes.

"Ata kishin një tingull kaq unik dhe unë kurrë nuk kam dëgjuar diçka të tillë më parë." Elektriciteti që ata krijuan së bashku në skenë si grup ishte thjesht i mrekullueshëm,” kujton ajo.

epa-efe
Foto: EPA / FRANTZESCO KANGARIS

“Një pije u shndërrua në shumë të tjera. Shkuam në banesën e një shoku dhe pimë shampanjë në çati derisa doli dielli. Dhe ky ishte takimi ynë i parë”, ka shtuar ajo.

Kur u pyet se cila ishte linja e saj e preferuar nga kënga, Valerie tha se i pëlqente pjesa ku ai përshkroi flokët e saj "të kuq", duke shtuar se ajo ishte "vishet qesharake" në atë kohë, ashtu si Valerie nga kënga.

unsplash
Foto: EPA / STEFFEN SCHMIDT

Valerie tregoi se ishte zemërthyer kur pa këngën të bëhej një hit i madh në të njëjtën kohë që Amy Winehouse po luftonte me varësinë.

“Ajo ishte një artiste e shkëlqyer. Ajo ishte përpara kohës së saj. Është kaq e trishtueshme dhe tragjike, në shumë mënyra. Ashtu si video, ajo nuk mund të ishte në të sepse ishte në botën e saj”, tha ajo.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës