Kush qëndron pas masakrës në Olenivka?

Kampi Donetsk/ Foto EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Në mëngjesin e 29 korrikut, vetëm disa orë pasi mbi 50 të burgosur ukrainas të luftës vdiqën në kampin Olenivka, i cili është nën kontrollin e separatistëve rusë nga DPR (Republika Popullore e Donetskut), tregoi një gazetar rus që ndodhi në vendngjarje. jashtë, siç pretendoi ai, "mbetje të raketave të prodhimit amerikan të lëshuara nga sistemi raketor HIMARS". Me këtë ai fajësoi ukrainasit për sulmin, dhe CNN shkruan se është fillimi i ofensivës së madhe mediatike ruse, mesazhi i së cilës është sa cinik aq edhe brutal.

Ukraina, siç pretendojnë rusët, vrau ushtarët e saj në sulmin me sistemin raketor HIMARS, sepse “nuk donin të pranonin krimet e luftës, por edhe të dekurajonin ushtarët e tjerë ukrainas që mendonin të dorëzoheshin”. CNN shkruan se duhet ditur se në atë burg ka pasur kryesisht pjesëtarë të batalionit Azov. Ata u transferuan atje pasi u dorëzuan në maj në fabrikën Azovstal në Mariupol.

Foto: EPA-EFE/SERGEY VAGANOV

Eduard Basurin, një zyrtar i lartë në Republikën e vetëshpallur Popullore të Donetskut (DNR), e cila mbështetet nga Rusia, pohoi se sulmi me raketë pasoi "pasi të burgosurit e luftës ukrainas filluan të rrëfenin krimet që ata kryen me urdhër të politikës së Ukrainës. autoritetet”, thuhet në analizë Gjethe Jutarnji.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky hodhi poshtë ashpër akuza të tilla dhe i quajti sulmet "krime ruse të luftës".

E kujt është faji?

Në përfundimin e hetimit amerikan të CNN thuhet se versioni rus i ngjarjeve është ndoshta i rremë, pra pothuajse nuk ka asnjë shans që sulmi të jetë kryer nga sistemi raketor HIMARS.

Ekspertët e CNN foli gjithashtu për të hedhur poshtë pretendimet ruse për sulmin në Olenivka – por ata nuk mund ta dinë me 100% siguri se çfarë saktësisht u bëri kaq shumë të burgosurve. Qasja e kufizuar në sit e bën të pamundur arritjen e një përfundimi përfundimtar, thanë ata. Megjithatë, sipas ekspertëve, shumica e shenjave tregojnë për një zjarr dhe disa dëshmitarë pohojnë se nuk është dëgjuar asnjë zhurmë rakete.

Sistemi raketor HIMARS
Sistemi i raketave HIMARS / EPA/FRANCIS R. MALASIG

Eksperti i armëve, Chris Cobb-Smith, i cili shqyrtoi imazhet dhe pamjet e disponueshme të ndërtesës pas sulmit, pretendon se magazina me mure të hollë dhe me çati metalike nuk do të kishte ekzistuar pas një sulmi të HIMARS.

“Nuk ka kratere askund në video, shtretërit nuk janë të zhvendosur, shtyllat janë të padëmtuara, por duken dëme masive nga zjarri. "Nëse do të kishte qenë një sulm me raketa me shumë lëshime, do të kishit parë kratere, tavane dhe mure të shembur dhe trupa të hedhur në erë," shtoi Cobb-Smith.

CNN shkruan se do të ishte e palogjikshme që Ukraina ta synonte atë ndërtesë me sistemin raketor HIMARS, duke ditur se sistemi është mjaft i shtrenjtë dhe përdoret për qëllime kyçe në fushën e betejës.

Armë termobarike

Autoritetet ukrainase besojnë se zjarri në magazinë është shkaktuar nga një armë termobarike. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës i tha CNN se rezultatet e publikuara deri më tani "përgënjeshtrojnë qartë versionin e rusëve se forcat e armatosura ukrainase nisën një sulm me raketa në vendin ku mbaheshin të burgosurit dhe gjithashtu konfirmojnë versionin tonë të përdorimit të armë termobarike”.

Një armë termobarike është në fakt një bombë vakum, e cila thith të gjithë oksigjenin nga ajri dhe gjeneron nxehtësi shumë shpejt. Forcat ruse kanë përdorur tashmë armë të tilla në konfliktin në Ukrainë.

Në këtë rast, ukrainasit paralajmëruan se mund të ishte një sulm me një raketë flakëhedhëse një përdorimshe të quajtur RPO-A Shmel. Kjo armë lëshon një re shpërthyese që digjet në ajër dhe krijon një top zjarri me energji të lartë nxehtësie në një sipërfaqe prej disa metrash katrorë. Në thelb kjo shkakton gjakderdhje të brendshme dhe këputje të organeve të brendshme.

Profesor Benjamin Ondrushka, një patolog gjerman i cili ka punuar në hetimet e krimeve të luftës në periferi të Kievit, Buch, tha se vetëm një autopsi e plotë do të zbulonte shkakun e vdekjes, por imazhet tregonin qartë një zjarr që arriti të paktën 300 gradë Celsius.

“Si mjek ligjor, duket se diçka ka shpërthyer pranë personave të djegur, e cila ka rezultuar në një shpërthim, i cili gjithsesi ka rezultuar në zjarr”, tha ai.

Foto e sistemit raketor HIMARS: EPA-EFE/TOMS KALNINS

Përpjekja e Rusisë për të ndërtuar versionin e saj

Duket se rusët planifikonin të krijonin fondacione për të mbështetur versionin e tyre të ngjarjeve, raporton CNN. Kështu, korrespondentëve rusë të luftës iu lejua hyrja në Olenivka disa ditë para sulmit.

"Kur intervistova nazistët nga Azov, ndërsa ata rrëfyen për vrasje të shumta të civilëve, menjëherë lindi një pyetje: si do t'i mohojë Kievi rrëfimet e tyre?" Dhe rezulton se në fakt ishte shumë e thjeshtë. Kllouni gjakatar Zelenski urdhëroi ekzekutimin e tyre”. , tha Alexander Kots, një nga gazetarët rusë që vizitoi kampin e burgut.

Kjo histori u mor më vonë nga zëvendësministri rus i Mbrojtjes Alexander Fomin, i cili tha se "udhëheqja ukrainase urdhëroi sulmin me raketa sepse luftëtarët e kapur nga Batalioni Azov filluan të dëshmojnë, duke ekspozuar krimet e tyre, përfshirë ato kundër civilëve".

Video e ditës