Kush do të blejë një çantë Birkin për 450 mijë dollarë, nëse gratë kineze abstenojnë?

Instagram

Markat luksoze si Hermès, pavarësisht parashikimit të keq ekonomik, vazhdojnë të nxjerrin fitime marramendëse, por tregu kinez po bëhet shkak për shqetësimin e tyre, shkruan Economist. Hermes është sinonim i ekskluzivitetit. Vitin e kaluar modeli i çantës së tij më të famshme Birkin arriti një çmim prej 450.000 mijë dollarësh dhe nuk mund të blihet online, por të merret personalisht, gjysmë viti pas porosisë. Asnjë reklamë në revistat e modës ose fushata reklamash të ndezura ose postime në Instagram. Një arsye tjetër është kërkesa në rritje për të gjitha llojet e produkteve luksoze, transmeton Hina.

Fitimi i vitit të kaluar në Kering, pronar i markave të modës si Gucci dhe Balenciaga, u rrit 14 për qind, ndërsa në LVMG, pronar i Tiffany dhe Louis Vuitton, fitimi neto u rrit me pothuajse një të katërtën. Fitimet në Hermès dhe Richemont, pronar i Cartier, u rritën me më shumë se një të tretën. Së bashku, të katër grupet realizuan më shumë se 33 miliardë euro fitime, me të ardhura totale prej 130 miliardë dollarësh.

Megjithatë, kjo ishte përpara se inflacioni dhe rritja e normave të interesit të ushqenin frikën e një recesioni global. Ndërsa këto frikë rriten, markat e luksit humbasin shkëlqimin e tyre, të paktën në sytë e investitorëve.

Dyfishi i të pasurve në shpenzime Trazirat midis shefave të luksit u shfaqën në një takim të fundit të shkaktuar nga një shitje e aksioneve që fshiu 65 miliardë dollarë, ose shtatë për qind, nga vlera e kombinuar e tregut të katër grupeve luksoze. Sipas të dhënave nga kompania analitike Bernstein, klientët që shpenzuan deri në 1.000 euro për produkte dizajner para pandemisë përgjysmuan shpenzimet e tyre mesatare në 2022.

Në të kundërt, të pasurit me të vërtetë më shumë se dyfishuan shpenzimet e tyre. Aktualisht, vetëm pesë për qind e blerësve përbëjnë 40 për qind të totalit të shitjeve globale të luksit. Ekspozimi ndaj Kinës, një nga tregjet më të mëdha të luksit në botë, është një tjetër faktor që duhet marrë parasysh. Shitësit me pakicë luksoze, duke llogaritur në një rikuperim të shpejtë dhe të mprehtë nga karantina afatgjatë, janë të zhgënjyer nga kufizimi i blerësve kinezë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës