Kush është Vuk Boriloviq, vrasësi i shumëfishtë në Cetinje?

Foto: Vuk Boriloviq (34), personi që qëlloi 11 persona në Cetinje

Në historinë e re të Malit të Zi ka pasur disa vrasje masive në të cilat janë vrarë familje të tëra, por asnjëherë si dje në Cetinje. Në shkëmbimin e zjarrit të djeshëm kanë humbur jetën gjithsej 11 persona, mes tyre dy fëmijë, ndërsa gjashtë persona janë lënduar, konfirmon Departamenti i Policisë, raporton RTCG.

Sipas raportimeve të sotme në media, shkëmbimi i zjarrit në Mal të Zi ka nisur dje rreth orës 16:XNUMX, në afërsi të Qeverisë, tridhjetë e katër vjeçari Vuk Boriloviq nga Cetinja, pas një debati të shkurtër me dajën e tij, ka filluar të qëllojë. Pas shkëmbimit të zjarrit në të cilin plagosi për vdekje disa persona, Boriloviq pas një kohe u vra nga bashkëqytetari i tij, tha prokurori kompetent i Prokurorisë së Lartë të Shtetit nga Podgorica.

Më herët mediat raportuan se Boriloviq u vra nga policia. Një polic u plagos gjithashtu nga shkëmbimi i zjarrit dhe u godit në kokë.

FOTO: Printskirn -dan.co.me

Mësohet se tragjedisë i ka paraprirë një konflikt familjar. Nga ana tjetër, rrjetet sociale pretendojnë se bëhet fjalë për tradhti bashkëshortore, pas së cilës sulmuesi ka qëlluar rastësisht kalimtarët në rrugë. Vendasit dhe fëmijët që jetonin afër shtëpisë së tani të ndjerit Boriloviq u vranë.

Në spitalin e Cetinjës, mediat informojnë se dy persona janë ende të shtruar, ndërsa katër të lënduar nga të shtënat e djeshme janë transferuar në Qendrën Klinike në Podgoricë.

Qendra Emergjente e QKKG-së tha për TVCG se një burrë është pranuar me lëndime të rënda në kokë dhe gjoks. Deri më tani, tre pacientë nga ajo që raportuan mediat ditën e djeshme është dashur të transferohen me urgjencë në sallën e operacionit dhe lëndimet e tyre kanë qenë mjaft të rënda.

Drejtori i Qendrës Klinike të Malit të Zi, Liljana Raduloviq darka ka thënë për media se pas tragjedisë në Cetinje, në atë objekt janë pranuar katër persona të lënduar, tre prej të cilëve janë në rrezik për jetën.

Ndryshe, ata që e njohin Vuk Boriloviqin thonë se janë shumë të befasuar me atë që ka bërë. Thonë se më parë ka punuar si kamarier në Parkun Kombëtar të Lovçenit, se ka qenë një fqinj paqësor, pa konflikte as me policinë, as me banorët e zonës. Ai ka qenë gjuetar, ku dje ka qëlluar njerëzit me karabinë gjuetie. Ai kishte shumë armë në shtëpi, shtojnë mediat në raportimet e tyre.

Vuk Boriloviq ka lindur më 21 nëntor 1988 në Cetinje. Shkollën fillore e kreu në Cetinje, kurse të mesmen për inxhinieri detare në Beograd. Ai ishte i martuar dhe baba i tre fëmijëve.

Me rastin e tragjedisë së paprecedentë në Cetinje, nga sot Qeveria shpalli tri ditë zie në Mal të Zi.

Policia malazeze ka bërë të ditur detaje nga ngjarja tragjike në Cetinje

Video e ditës